Etik liderlik, örgütsel bağlılık ve üretkenlik karşıtı iş davranışı ilişkisi: Bir alan araştırması
The relationships between ethical leadership, organizational commitment and counterproductive behaviors: A field survey
  1. Tez No: 592539
  2. Yazar: EZGİ UĞRAŞ TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPTEKİN SÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Liderlik, bir grup insanı belirli amaçlar etrafında toplayabilecek, bu kişileri ne yapabilecekleri konusunda harekete geçirebilecek bilgi ve yeteneklere sahip olma durumudur. Etik liderler, ahlaki anlamda çalışanlarına örnek oluşturarak, onların davranışlarını etkilerler. Birçok araştırmacı tarafından etik liderlik kavramı oldukça önemli bir kavram olarak değerlendirilmesine rağmen, Türkiye'de bu konuyla ilgili araştırma sayısı oldukça sınırlıdır. Bu tez çalışmasının amacı, etik liderlik davranışlarının çalışanların örgütsel bağlılıkları ve üretkenlik karşıtı iş davranışları üzerindeki etkileri incelemektir. Araştırmanın bulguları, etik liderliğin üretkenlik karşıtı iş davranışlarının azaltılmasında ve örgütsel bağlılıklarının arttırılmasında çok önemli etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Araştırmanın temel amacı, etik liderlik, örgütsel bağlılık ve üretkenlik karşıtı iş davranışları arasındaki ilişkilerin ortaya konması ve örgütsel bağlılığın, etik liderlik ile üretkenlik karşıtı iş davranışı arasındaki ilişkide aracılık rolünün tespit edilmesidir. Araştırmanın diğer bir amacı ise ilgili değişkenlerin çalışanların demografik özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediğinin saptanmasıdır. Araştırma Türkiye' de inşaat sektöründe hizmet veren bir özel sektör çalışanı 253 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında demografik ilişkiyi inceleyen hipotezler dışında“H4: Etik liderlik ile üretkenlik karşıtı iş davranışı arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki vardır. H5: Etik liderlik ve örgütsel bağlılık arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki vardır. H6: Örgütsel bağlılık ve üretkenlik karşıtı iş davranışları arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki vardır. H7: Örgütsel bağlılık, etik liderlik ile üretkenlik karşıtı iş davranışları arasında aracı etkiye sahiptir.”Şeklinde 4 ana hipotez kurulmuştur. Hipotezlerin sınanması istatistik programıyla yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Analizden elde edilen bulgular, öngörülen hipotezleri destekler yöndedir.
Özet (Çeviri)
Leadership is the ability to gather a group of people around specific goals, and to have the skills and knowledge to mobilize them about what they can do. Ethical leaders influence their behavior by setting an example to their employees in a moral sense. Although considered a very important concept of ethical leadership concepts by many researchers, the number of studies on this issue in Turkey is quite limited. The aim of this thesis is to examine the effects of ethical leadership behaviors on employees' organizational commitment and anti-productivity behaviors. The findings of the study show that ethical leadership has a very important effect on reducing productivity behaviors and increasing organizational commitment. The main objective of the study did not adjust the role of the emergence of relationships related to ethical leadership, organizational commitment and anti-productivity behaviors, and the range of commitment to the functioning of organizational commitment, ethical leadership and productivity. Another aim of the study was to determine whether the variables involved differ according to the demographic characteristics of the employees. Research In Turkey, a private sector employee serving the construction industry were carried out with 253 people. Apart from the hypotheses examining the demographic relationship within the scope of the research“H4: There is a negative correlation between ethical leadership and anti-productivity business behavior. H5: There is a positive relationship between ethical leadership and organizational commitment. H6: There is a negative negative correlation between organizational commitment and anti-productivity behaviors. H7: Organizational commitment has a mediating effect between ethical leadership and anti-productivity business behaviors.”4 main hypotheses have been established as. Testing of hypotheses was carried out with the help of statistics program. The findings obtained from the analysis support the hypotheses predicted.