Alternatif kütleçekim teorisi f(R,T) ve bu teorinin kozmolojik modellere uyarlanması
Alternati̇ve gravi̇tati̇on theory f(R,T) and appli̇ed of thi̇s theory to cosmologi̇cal models
  1. Tez No: 592556
  2. Yazar: YAVUZ KAAN BAŞKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Genel Görelilik Teorisi'nin evrenin ikinci ivmelenme fazı ile ilgili yaşadığı sorunlar bazı alternatif gravitasyonel teorilerin doğmasına olanak sağlamıştır. Bu teoriler içinde günümüzde en çok çalışılanlar arasında f(R) ve f(R,T) teorileri vardır. Bu teoriler evrenin ikinci ivmelenmesini karanlık enerjiye ihtiyaç duymadan açıklamasının yanında Genel Göreliliğin eksik kaldığı diğer noktalarıda tamamlamaktadırlar. f(R,T) teorisi nispeten çok yeni bir teori olması karşın literatürde çokça çalışılan bir teoridir. Bunun ana nedenlerinden birisi de etki denkleminin enerji momentum tensörünün izi T'ye bağlı olmasından kaynaklıdır. Bu bağlılık her seçilecek L_m için farklı alan denklemlerinin ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Bu da alan denklemi içerisinde kuantum etkilerininde bulunabileceğini göstermektedir. Bu çalışma kapsamında ilk olarak Genel görelilik teorisinden ve sıkıntı yaşadığı durumlardan bahsedilmiştir. Daha sonra f(R) ve f(R,T) teorilerinin yapısından ve bu sorunlara getirdikleri çözümlerden bahsedilip son olarak da her üç teorinin birbirleri ile karşılaştırılması adına Bianchi tip I ve V modellerindeki çözümleri incelenerek benzerlikleri veya farkları ortaya konmuştur
Özet (Çeviri)
The problems of General Relativity about the late time acceleration of the universe have led to the emergence of some alternative gravitational theories. Nowadays, f (R) and f (R, T) theories are the most studied in the literature. In addition to explaining the late time acceleration of the universe without the need for dark energy, these theories complement other points where General Relativity is lacking. Although f (R,T) theories are a relatively new theory, it is widely studied in the literature. One of the main reasons for this is that the action equation is due to the trace of the energy-momentum tensor T. This commitment leads to different field equations for each L_m to be selected. This shows that quantum effects can be found in the field equation. In this study, firstly, the theory of general relativity and the situations in which it suffers are mentioned. Afterward, the structure of f (R) and f (R,T) theories and their solutions to these problems are mentioned and finally, the similarities or differences are examined by analyzing the solutions in Bianchi type I and V models in order to compare each of the three theories with each other.