Farklı türlerde eğitim hizmeti veren okul öncesi eğitim kurumu öğretmenlerinin ölçme ve değerlendirme yeterliliklerine ait görüşleri
  1. Tez No: 348980
  2. Yazar: ÜLKÜ UZUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA OTRAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırmada İstanbul İli Avrupa Yakası?ndaki farklı türlerde hizmet veren okul öncesi eğitim kurumunda çalışan öğretmenlerin ölçme ve değerlendirme yeterliliklerine ait görüşleri çok boyutlu olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma 373 okul öncesi öğretmeni üzerinde gerçekleşmiştir. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanmış kişisel bilgi formu ve Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve 2006 yılında yayınlanan öğretmenlik mesleği genel yeterliklerinden yararlanılarak geliştirilen bir anket kullanılmıştır. Ölçme ve değerlendirme yeterlikleri ile ilgili örneklem grubunu oluşturan okul öncesi öğretmenlerinin demografik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla frekans ve yüzde gibi betimsel istatistik ve çapraz tablolar kullanılmıştır. Örneklem grubunu oluşturan öğretmenlerin anketin maddelerine verdikleri cevapların okul türü, öğrenim durumu, kıdem ve hizmet içi eğitim alma durumları değişkenlerine bağımlı olup olmadığını belirlemek amacıyla yapılan kaykare (chi-square) analizi sonucunda, değişkenler arasındaki bağımlılık istatistiksel olarak test edilmiştir. Araştırma sonucunda okul öncesi öğretmenlerinin ölçme ve değerlendirme konularında kendilerini genel olarak yeterli gördükleri sonucuna ulaşılmıştır. Kurum türü değişkeni için yapılan; tüm gözlemleri kısa süre içinde kayıt altına alma, tüm ölçme sonuçlarını düzenli bir şekilde kayıt altına alma, öğrencinin gelişimini izlemeye olanak verecek ölçme etkinlikleri hazırlama, farklı dereceleme ölçekleri hazırlama, paydaşları bilgilendirme, değerlendirme yaparken öz değerlendirme verilerinden de yararlanma, ölçme değerlendirme sonuçlarına göre öğretim hedeflerimi yeniden gözden geçirme, ölçme değerlendirme sonuçlarına göre öğrenme ortamını yeniden gözden geçirerek düzenleme, ölçme değerlendirme sonuçlarına göre öğretim stratejilerimi, yöntem ve tekniklerimi yeniden gözden geçirerek gerekli değişiklikleri yapma analiz sonuçlarında devlet okulunda çalışan öğretmenlerinin daha fazla katılma eğiliminde olduğunu ortaya koyan bir dağılım olduğu görülmektedir. Öğrenim durumu değişkeni analiz sonuçlarına bakıldığında; ölçme araçlarının güvenirliğini test etme, tüm gözlemleri kısa süre içinde kayıt altına alma sonuçlarında analiz sonuçlarında devlet okulunda çalışan öğretmenlerinin daha fazla katılma eğiliminde olduğunu ortaya koyan bir dağılım olduğu görülmektedir. Kıdem durumu değişkeni analiz sonuçlarında tüm ölçme sonuçlarını düzenli bir şekilde kayıt altına alma analiz sonuçlarında 5-9 yıllık deneyimli öğretmenlerin daha fazla katılma eğiliminde olduğunu ortaya ortaya koyan bir dağılım olduğu görülmektedir. Hizmet içi eğitim alma değişkenine göre yapılan analiz sonuçlarında hizmetiçi eğitim almayan öğretmenlerinin daha fazla katılma eğiliminde olduğunu ortaya koyan bir dağılım olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the views of pre-school teachers in Istanbul about their competencies of measurement and assessment. The number of participant was 373. The survey methodology was used. The data gathering instruments were a survey and demographic information form. The data gathering-instruments were developed according to Ministry of National Education Teacher Training Directorate?s Competencies of Teachers announced in 2006. The demographic information of pre-school teachers? views on their competencies of measurement and assessment was presented by descriptive statistics, such as frequency and ratios. The views of pre-school teachers were analyzed by four independent variables, school type, levels of education, teaching experience, in-service training they are involved. The Chi-square test was used to determine whether there is a dependency between the variables. The results of the study suggest that pre-school teachers perceive themselves as competent in measurement and assessment. As for school type variable, the public pre-school teachers have more competencies in recording the in-class observation in a short time, recording the results of measurement results, creating assessment instruments for formative assessment, developing rubrics, sharing their knowledge to shareholders and benefiting from the data using self-evaluation, improving and reviewing the objectives, instructional techniques and methods, learning environment based on the assessment data. According to teachers? level of education, the public pre-school teachers, having only undergraduate degree, are good at testing the reliability of an instrument and recording in-class observation in a short time. In addition, the public pre-school teachers having 5-9 experience of teaching are significantly different from those of private pre-schools. However, the teachers who did not attend in any in-service training have higher perception on the teachers attending in in-service trainings.