Psikolojik sermayenin duygusal emeğe ve iş performansına etkisi: Finans sektörü örneği
The effect of psychological capital on emotional labor and work performance, the case of financial sector
  1. Tez No: 592606
  2. Yazar: TUĞBA MEDET BUKNİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBAHATTİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tezin amacı, psikolojik sermaye, duygusal emek ve iş performansı kavramlarını teorik olarak açıklamak ve finans sektörü örneği üzerinden psikolojik sermayenin duygusal emeğe ve iş performansına etkisinin olup olmadığını tespit etmektir. Araştırma verileri, 2018 yılında Kayseri ilinde bulunan bankalarda görev yapan 261 çalışana uygulanan anket sonuçlarına dayanmaktadır. Elde edilen verilerin analizi için SPSS 22 ve AMOS 22 programları kullanılarak yapılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, psikolojik sermaye boyutları iş performansını pozitif yönde anlamlı olarak etkilemektedir. Psikolojik sermaye boyutları, duygusal emeğin yüzeysel davranış boyutunu negatif anlamlı olarak etkilerken derinlemesine davranış boyutu ile samimi davranış boyutunu pozitif anlamlı olarak etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explain the concepts of psychological capital, emotional labor and work performance ; and to identify whether psychological capital affects emotional labour and work performance in the financial sector. The data of this research was collected in Kayseri thanks to the 261 employees from different banks who filled the questionnaires in 2018. The analyses of the collected data were realized in SPSS 22 and AMOS 22. The findings of this research suggest that psychological capital has significantly positive effects on work performance. While the dimensions of the psychological capital have significantly negative effects on the superficial behavior dimension of emotional labor, it has significantly positive effects on the dimensions of deep and sincere behavior of emotional labor.