Pozitif psikolojik sermaye ile mesleki tükenmişlik arasındaki ilişkide ruminasyonun rolü
The role of rumination in the relationship between positive psychological capital and occupational burnout
  1. Tez No: 994538
  2. Yazar: OĞUZHAN BERKAY DÜNDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞAHİN ÖRNEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
Özet
“Pozitif Psikolojik Sermaye ile Mesleki Tükenmişlik Arasındaki İlişkide Ruminasyonun Rolü”başlıklı tez çalışması ile; pozitif psikolojik sermayenin tanımı ve temel bileşenleri olan öz yeterlilik, umut, iyimserlik ve psikolojik dayanıklılığın ayrıntılı analizi ele alınmış, pozitif psikolojik sermayenin iş yaşamındaki rolleri ve bu unsurların çalışanların genel refah ve iş doyumu üzerindeki etkileri incelemeye tabi tutulmuştur. Mesleki tükenmişlik kavramının teorik çerçevesi ve bu kavramın tanımı incelenerek duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve azalmış kişisel başarı başlıkları altında tükenmişliğin temel bileşenleri ve bu bileşenlerin iş performansı üzerindeki etkileri konuları ele alınmıştır. Çalışmanın amacı, pozitif psikolojik sermayenin mesleki tükenmişlik üzerindeki potansiyel etkilerini ayrıntılı biçimde değerlendirmek, pozitif psikolojik sermayenin mesleki tükenmişlik belirtileri üzerindeki koruyucu ve azaltıcı rolünü incelemek ve ruminasyon kavramını kuramsal çerçevede ele alarak bu düşünme sürecinin psikolojik mekanizmalarını açıklamaktır. Yapılan çalışmada toplam 289 personel ile anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Anket sonuçları ile ulaşılan sonuçlar SPSS istatistik programı ile incelenmiştir. Araştırma sonuçları, pozitif psikolojik sermaye düzeyi arttıkça mesleki tükenmişlik düzeyinin anlamlı biçimde azaldığını ortaya koymuş; iki değişken arasında istatistiksel olarak anlamlı ve ters yönlü bir ilişki bulunduğunu göstermiştir. Pozitif psikolojik sermaye ile ruminasyon arasında istatistiksel açıdan anlamlı ve ters yönlü bir ilişki saptanırken, mesleki tükenmişlik ile ruminasyon arasında anlamlı ve aynı yönlü bir ilişki belirlenmiştir. Bununla birlikte elde edilen bulgular, pozitif psikolojik sermaye ile mesleki tükenmişlik arasındaki etkileşimde ruminasyonun kısmi aracı bir işlev üstlendiğini ve bu iki değişken arasındaki ilişkinin açıklanmasında önemli bir rol oynadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis titled“The Role of Rumination in the Relationship Between Positive Psychological Capital and Occupational Burnout”examines the definition of positive psychological capital and provides a detailed analysis of its main components, namely self-efficacy, hope, optimism, and psychological resilience. The roles of positive psychological capital in work life and the effects of these components on employees' overall well-being and job satisfaction are also examined. The theoretical framework and definition of occupational burnout are analyzed, and the basic components of burnout, emotional exhaustion, depersonalization, and reduced personal accomplishment, as well as their effects on job performance, are discussed. The aim of the study is to evaluate the potential effects of positive psychological capital on occupational burnout, to examine the protective and reducing role of positive psychological capital on burnout symptoms, and to explain the psychological mechanisms of rumination within a theoretical framework. In this context, the relationship between ruminative thinking processes that emerge through repetitive negative experiences and occupational burnout is analyzed. In the study, a survey was conducted with a total of 289 personnel, and the results were analyzed using the SPSS statistical software. The findings revealed that as the level of positive psychological capital increases, the level of occupational burnout significantly decreases, indicating a statistically significant negative relationship between these variables. A statistically significant negative relationship was found between positive psychological capital and rumination, while a significant positive relationship was identified between occupational burnout and rumination. Furthermore, the findings indicate that rumination plays a partial mediating role in the relationship between positive psychological capital and occupational burnout.