Ziyâî İsmail bin Ali-Metâliü'l-Aliye fi Gurreti'l-Gâliye [120b-210a] giriş-metin-dizin
Ziyâî İsmail bin Ali's leafs numbered 120b-210a of opuses named Metâliü'l-Aliye fi Gurreti'l-Gâliye
- Tez No: 592608
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE KAYA YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 297
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada Osmanlı Türkçesi ile yazılmış olan el yazması Metâliü'l-Âliye Fi Gurreti'l-Gâliye adlı eser işlenmiştir. Söz konusu olan eser TY 2486 kayıt numarasıyla İstanbul Üniversitesi Kütüphanesinde yer almaktadır. Çalışma giriş, inceleme, metin ve dizin bölümlerinden oluşmaktadır.“GİRİŞ”bölümünde çalışmamıza konu olan Hekimoğlu Ali Paşa dönemi hakkında bilgi verilmeye çalışılmış, ayrıca çalışmamıza konu olan eser ile ilgili genel bilgiler aktarılmıştır.“İNCELEME”bölümünde eserde transkribe edilen varaklardaki manzumelere yer verilmiştir. Manzumeler, beyitler halinde olup anlatılan hadiselere uygun atasözü mahiyetinde duruma uygun beyitlerdir. Olayların gelişine uygun olarak beyitlerin yanında Arapça veya Türkçe atasözlerine yer verilmiştir. Ayrıca Ziyâeddįn Bey ve Hekimoğlu Ali Paşa hakkında bilgi verilmiştir.“METİN”bölümü Metâliü'l-Âliye Fi Gurreti'l-Gâliye'nin transkripsiyonlu metninden oluşmaktadır. Eser sayfa ve satır numaraları gösterilerek yazılmıştır.“DİZİN”bölümünde çalışmanın dizin kısmına yer verilmiştir. Anlamlandırmada kelimelerin metin içindeki anlamları esas alınmıştır. Her anlam için sayfa ve satır numarası kaydedilmiştir.“SONUÇ”bölümünde elde edilen tespitler sıralanmıştır.“KAYNAKLAR”kısmında başvurulan ve yararlanılan kaynaklara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This is work consists of the parts, ıntroduction, analysistext and concoedance. In the part of INTRODUCTION we tried to give information abaout the period of Hekimoğlu Ali Paşa. That is subjected to our work. General informations which are abaut debated in the work , are quated also. In the part of ANALYSIS it is mentioned abaut poems of definedevents in the work. Poems are suitable for the situations, in nature proverb. They are couplet. That is mentioned Turkish and Arabic provebs in accordance with the arrival of events. Besides, it is given information abaut Ziyâeddîn Bey and Hekimoğlu Ali Paşa. The part of TEXT is consisted of transcriptined Metâliü'l-Âliye Fi Gurreti'l-Gâliye. The piece was written with quated number and pages. In the part of CONCORDANCE it is mentioned abaout the work's concordance, it is mentioned abaout the work's concordance.İt is based that the meaning of the words in configuration . İt is recorded the number of pages and lines, for each meanings. In the parts of CONCLUSION it is arranged that the abtained datas. In the part of RESOURCES it is mentionedabaout references.