Çalışanların örgütsel sinizm algılarının işten ayrılma niyetine etkisi: İstanbul a grubu seyahat acentaları araştırması
The effect of employees' perceptions of organizational cynicism on turnover intention: Research for Istanbul group a travel agencies
- Tez No: 592610
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada turizm sektöründe faaliyet gösteren ve hizmet işletmelerinden birisi olan seyahat acentalarında çalışanların yaşadıkları örgütsel sinizm algılarının işten ayrılma niyetlerine etkisi ve bazı demografik değişkenlerin bu faktörlere etkileri incelenmiştir. Araştırmaya İstanbul'da bulunan A grubu seyahat acenteları çalışanı 356 kişi (144 kadın ve 212 erkek) gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada çalışanlara örgütsel sinizm ölçeği, işten ayrılma niyeti ölçeği ve kişisel bilgi formu uygulanmıştır. Bu kapsamda elde edilen veriler betimleyici istatistikler, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (One-Way ANOVA), post-hoc testlerinden Tukey HSD ve pearson korelasyon testi kullanılarak analize tabi tutulmuştur. Elde edilen bulgular ışığında örgütsel sinizm ile işten ayrılma niyeti arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif yönde ve yüksek bir bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of organizational cynicism on travel agency employees' turnover intentions and the effects of some demographic variables on these factors were examined. 356 people (144 female, 212 male) who work in group A travel agencies in Istanbul voluntarily participated in this study. The scale of organizational cynicism, the scale of turnover intention and the demographic data form were applied to the employees. Data collected in this context were analyzed using descriptive statistics, independent samples t-test, one-way analysis of variance (one-way ANOVA), Tukey HSD from post hoc tests and Pearson correlation.