Erişkin hastalara subkütan enjeksiyon uygulamalarında shotblocker kullanımın ağrı şiddeti ve enjeksiyon memnuniyetine etkisi
The effect of shotblocking on pain violence and injection satisfaction in subcutaneous injection in adults
- Tez No: 592622
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİL BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, subkütan enjeksiyon uygulanan erişkin hastalarda Shotblocker kullanımının ağrı şiddeti ve enjeksiyon memnuniyetine etkisini incelemek amacıyla amacı ile randomize kontrollü deneysel olarak yapılmıştır. Çalışma bir eğitim araştırma hastanesinin ortopedi kliniğinde yatarak tedavi gören, araştırmaya dahil edilme ölçütlerine uygun 60 müdahale 60 kontrol grubu olmak üzere 120 atroplasti hastası üzerinde tamamlanmıştır. Çalışmada etik kurul onayı, kurum izni ve bireylerden yazılı bilgilendirimiş gönüllü oluru alınmıştır. Veriler araştırmacı tarafından Hasta Tanıtım Formu, Ağrı Şiddeti Ölçeği (VAS), Görsel Memnuniyet Ölçeği ve Shotblocker kullanılarak toplanmıştır. Müdahale grubundaki bireylere kliniğin standart uygulamalarına ek olarak günde bir kez olmak üzere 3 defa DMAH tedavileri Shotblocker ile hastanın üst kol yan yüzünden subkütan şekilde uygulanmış ve DMAH' in hazır enjektörü ile yapılan tedavi 20 saniyede bitirilip 30 sn enjeksiyon bölgesine bastırılmıştır. Kontrol grubundaki bireylere kliniğin standart uygulamalarına ek olarak SC enjeksiyonlar 20 saniyede tamalanmış ve 30 sn hafifce enjeksiyon bölgesine bastırılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde bağımsız iki örnek t testi, tekrarlı varyans analizi, levene testi, tamhane çoklu karşılaştırma yöntemi ve pearson korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study was designed in randomized controlled model in order to determine investigate the effect of Shotblocker use on pain intensity and satisfaction with injection in adult patients undergoing subcutaneous injection. The study was completed with 120 patients with ect ofgroup who were hospitalized in orthopedic clinic of a training and research hospital to receive treatment and met the inclusion criteria of the study. In the study, ethics committee approval, institutional permission, and individuals' written informed consent were obtained. The data were collected using the patient information form, the Visual Analog Scale for Pain (VAS), the Visual Analog Scale for Patient Satisfaction (VASPS), and Shotblocker. In addition to standard practices for the clinic, the individuals in the intervention group received LMWH treatments via Shotblocker three times as once per day by administering SC from the side of the patients' upper arm and the treatment made with the ready injector of LMWH was ended within 20 seconds and the injection site was pressed for 30 seconds.