Bilim ve sanat merkezlerinde verilen görsel sanatlar eğitimine yönelik yönetici, öğretmen, öğrenci ve velilerin görüşleri
The views of managers, teachers, students and parents about visual arts education in science and art centers
  1. Tez No: 592621
  2. Yazar: YELDA USAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP BUYURGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Araştırmanın amacı, Bilim ve Sanat Merkezlerinde verilen Görsel Sanatlar eğitiminde bina ve fiziki donanım, eğitim-öğretim programı ve tanılamaya ilişkin yönetici, öğretmen, öğrenci ve velilerin görüşlerini belirlemektir. Araştırma, 2016-2017 ve 2017-2018 eğitim-öğretim yılları içerisinde Türkiye'nin 7 farklı bölgesinden 7 Bilim ve Sanat Merkezinde (Ankara, Trabzon, Hatay, İstanbul, İzmir, Elazığ, Gaziantep) görev yapmakta olan 7 yönetici ve 12 öğretmen, 3 ve 4. sınıfta eğitime devam eden 71 öğrenci ve 70 veli ile yürütülmüştür. Araştırmada, karma yöntem olan, nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı açıklayıcı karma desen kullanılmıştır. Nicel verileri toplamak için BİLSEM-GSGA başlıklı bir anket kullanılmış, nitel verileri toplamak için ise, BİLSEM-GSGF başlıklı bir görüşme formu kullanılmıştır. Araştırma süreci, nicel verilerin elde edilmesi için geliştirilen anketin uygulanması, verilerin istatistiksel olarak analiz edilmesi ve elde edilen bulgulardan araştırmanın nitel bölümü için görüşme sorularının hazırlanması, analiz edilmesi ve nicel- nitel verilerin birlikte yorumlanması şeklindedir. Nicel verilerin istatistiksel olarak değerlendirilmesinde, betimsel istatistiksel frekans ve yüzde çözümlemeler, aritmetik ortalama, standart sapma, il değişkenleri arasında anlamlı fark olup olmadığını belirlemek için KWH (Kruskal Wallis H-Testi) ve MWU (Mann Whitney U-Testi) kullanılmıştır. Araştırmanın nitel verileri, betimsel analiz yöntemi ile çözümlenmiştir. Tüm değerlendirme ölçütlerine bakıldığında, yönetici, öğretmen, öğrenci ve velilerin bina ve fiziki donanım boyutuna ilişkin olarak okulların araç gereç bakımından yeterli ancak Görsel Sanatlar uygulamaları yapmak için atölye dışı bir alana sahip olmadıkları sonucuna varılmıştır. Yönetici, öğretmen, öğrenci ve velilerin Bilim ve Sanat Merkezlerinde verilen Görsel Sanatlar eğitim programlarına ilişkin görüşlerinde ise, Görsel Sanatlar ders saatlerinin yetersizliği ve sanat dersleri ile bilim derslerinin eşit oranlarda verilmesinin daha doğru olacağına vurgu yapılmıştır. Ayrıca bilimden tanılanan bir öğrencinin sanattan da ders alabilme imkânının arttırılması gerektiği belirtilmiştir. Bilim ve Sanat Merkezlerinde Görsel Sanatlara ilişkin tanılama yöntemleri sorularına, yönetici, öğretmen, öğrenci ve velilerin sanattan tanılanan bir öğrencinin bilimden sınava girme zorunluluğunun doğru olmadığı ve ayrıca sanatta tanılama yöntemlerinin ve yaşının üstün yetenekli bir çocuğu tanılama açısından yeterli ve uygun olmadığı belirtilmiştir. Araştırma sorularına dayandırılarak, Görsel Sanatlarda üstün yetenekli çocukların bilim alanında ayrılarak farklı bir mekânda eğitim görmeleri ve fiziki donanım, araç-gereç bakımından bakanlık tarafından daha fazla desteklenmesi önerilmiştir. Üstün yetenekli öğrencilerin tanılama yaşının daha geç bir döneme çekilmesi ve eğitimlerinin haftada bir tam gün olarak belirlenmesi; üniversitelerde ilgili alanlara yerleştirilirken ek-puan verilmesi; öğretmen ve öğrencilerin yurt dışında uluslararası eğitim programları ile desteklenmeleri; basın ve sosyal medya aracılığı ile üstün çocukların başarılarının duyurulmasına ilişkin önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the opinions of the administrators, teachers, students and parents about building and physical equipment, education-program and diagnosis in Visual Arts education given in Science and Art Centers. Research, 2016-2017 ve 2017-2018 in the academic year it was conducted from Turkey's seven different regions 7 Science and Art Center (Ankara, Trabzon, Bursa, Istanbul, Izmir, Elazig, Gaziantep) 7 administrators and 12 teachers who are working, 3 and 4 with 71 students and 70 parents who were continuing their education in the classroom. In the study, the mixed method, which is a combination of quantitative and qualitative research methods, is used in a descriptive mixed pattern. To collect quantitative data was used a questionnaire titled BİLSEM-GSGA, to collect qualitative data, an interview form was used a questionnaire titled BİLSEM-GSGF. Research process, it shaped application of the questionnaire developed to obtain quantitative data, statistical analysis of data and the preparation of the interview questions for the qualitative part of the research from the findings obtained, analysis and interpretation of the quantitative data together. In statistical evaluation of quantitative data used descriptive statistical frequency and percentage analysis, arithmetic mean, standard deviation, KWH (Kruskal Wallis H-Test) to determine whether there is a significant difference between province variables and MWU (Mann Whitney U-Test). The qualitative data of the research were analyzed by descriptive analysis method. When all the evaluation criteria are considered, it is seen that the schools have sufficient means of building and physical equipment dimensions of administrators, teachers, students and parents. However, it was concluded that they do not have an area outside of the workshop for visual arts applications. In the opinions of the administrators, teachers, students and parents about the Visual Arts education programs given in the Science and Art Centers, it was emphasized that the lack of Visual Arts course hours and that the art and science courses should be given in equal proportions would be more accurate. In addition, it is stated that a student who is recognized from science should be able to take lessons from art. In the Science and Art Centers, it was stated that the diagnostic methods related to Visual Arts were not correct for a student who was diagnosed with art from administrators, teachers, students and parents, and also that the diagnostic methods and age in art were not sufficient and appropriate for identifying a gifted child. Based on the research questions, it was suggested that gifted children in Visual Arts should be separated from the field of science and educated in a different place and supported by the ministry in terms of physical equipment and tools. Suggestions were made to decreasing the diagnostic age of gifted students to a later period and determining their education as a full day once a week; giving additional points when placing in related fields in universities; supporting teachers and students with international education programs abroad; announce the achievements of superior children through press and social media.