Çocukluk çağı onkolojik, hematolojik ve kronik hastalıklarında kalıcı tünelli kateter uygulamaları ve vücut kitle indeksinin komplikasyonlar üzerine etkisi
Permanent tunneled catheter applications in childhood oncological, hematological and chronic diseases and the effect of body mass index on complications
  1. Tez No: 740892
  2. Yazar: EFİL AYDIN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAİKA GÜLCE HAKGÜDER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Ürolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Kalıcı kateter uygulamaları çocukluk çağında giderek daha sık kullanılmaktadır. Bu artıştaki temel neden çocuk hastaların periferik damar yolu erişim zorluğunun yanında tedavilerinin aksamadan sürdürülmesini ve tedavi sırasında hasta konforunu sağlamaktır. Çocukluk çağında kalıcı tünelli kateter uygulama teknikleri açık yöntem, 'kör' Seldinger veya USG eşliğinde Seldinger tekniğidir. Başlıca uygulanan kateter tipleri ise cilt altına yerleştirilen bir rezervuar ile kullanılan port kateter, rezervuarsız olarak kullanılan Hickman kateter ve hemodiyaliz kateterleridir. Çocukluk çağında kalıcı tünelli kateter uygulamalarının tercih edildiği başlıca hastalıklar onkolojik, hematolojik ve kronik hastalıklardır. Başlıca kullanım nedenleri ise kemoterapik ajan kullanımı (KT), total parenteral beslenme (TPN) gerekliliği, antimikrobiyal ajan kullanımı, hidrasyonun sağlanması, hemodiyaliz (HD), kan örneklenmesi, kök hücre toplanması ve plazmaferezdir. Bu hastalıklarda tedavi süresinin uzunluğu, tedavi çeşidi ve kalıcı tünelli kateter uygulamalarına bağlı çeşitli komplikasyonlar görülebilmektedir. En sık karşılaşılan komplikasyonlar arter ponksiyonu, cilt altı hematom, pnömotoraks ve hemotorakstır. Tedavi ilişkili komplikasyonlar ise enfeksiyonlardır. Son yıllarda kateterizasyon sırasında ultrasonografi kullanımının yaygınlaşması özellikle erişkin hastalarda komplikasyonları belirgin olarak düşürmüştür. Çocukluk çağında ise ultrasonografi komplikasyon oranlarını belirgin azaltırken santral damar yolu seçimi ve işlem süresi üzerine belirleyici olmaktadır. Kullanılacak kateterlerin seçimi hastalığın özelliklerine ve uygulanacak tedaviye göre belirlenmektedir. Kalıcı tünelli kateter uygulamaları Anabilim Dalımızda genel anestezi altında, uygun asepsi ve sterilizasyon koşulları ile ameliyathanede yapılmaktadır. İlk tercih olarak Seldinger tekniği kullanılmakla birlikte tekniğe uygun olmayan hastalarda açık yöntem kullanılmaktadır. Seldinger tekniği de 'kör yöntem' veya USG eşliğinde uygulanmaktadır. Ameliyat öncesi hastaların platelet (tünelli kalıcı kateter için >50000/mm³, subkutan port implantasyonu için >70000/mm³, International Normalized Ratio (INR) 97p grubunda 31 hasta yer almaktaydı. KİKDE ve VKİ ilişkisi incelendiğinde VKİ dağılımlarına göre 97 p VKİ grubunda 17 hastada %44,7 oranında saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Indwelling catheter applications are now being used more frequently in children. The main reason for this increase is the difficulty of peripheral vascular access in pediatric patients, as well as the continuation of the treatment without interruption and the comfort of the patient during the treatment. Permanent tunneled catheter application techniques in childhood are the open method, the 'blind' Seldinger technique, or the ultrasonography (US)-guided Seldinger technique. The main types of catheters used are the port catheter, which is used with a reservoir placed under the skin, the Hickman catheter, which is used without a reservoir, and the hemodialysis catheters. The main diseases in which permanent tunneled catheter applications are preferred in children are oncological, hematological and chronic diseases. The main reasons for use are the use of chemotherapy agents (CT), the need for total parenteral nutrition (TPN), the use of antimicrobial agents, the provision of hydration, hemodialysis (HD), blood sampling, stem cell collection and plasmapheresis. In these diseases, various complications can be seen depending on the length of the treatment period, the type of treatment and the applications of permanent tunneled catheters. The most common complications are arterial puncture, subcutaneous hematoma, pneumothorax and hemothorax. Treatment-related complications are infections. In recent years, the widespread use of ultrasonography during catheterization has significantly reduced complications, especially in adult patients. In children, ultrasonography significantly reduces complication rates and, it is decisive on the choice of central vascular access and the duration of the procedure. The choice of catheters to be used is determined by the characteristics of the disease and the treatment to be applied. In our deparment, permanent tunneled catheter applications are performed under general anesthesia, in the operating room with appropriate asepsis and sterilization conditions. Although the Seldinger technique is used as the first choice, the open method is used in patients who are not suitable for the technique. The Seldinger technique is applied with the 'blind method' or US-guided. Preoperative patients are targeted to have platelets >50000/mm³ for permanent tunneled catheter, >70000/mm³ for subcutaneous port implantation and International Normalized Ratio (INR) 97 p group. When the relationship between BMI and CLABSI was evaluated, it was seen that half of the 97 p BMI group with 17 patients (44.7%).