Kimlik oluşumu; Cizre'de Bajariler (1960-1990)
- Tez No: 592628
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE YAPRAK CİVELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çalışmamda Şırnak/Cizre şehrinde Bajari topluluğunun geçmişte mahalleler(Tor, Keleh, Mir Eli) üzerinden ne şekilde ayrışma yaşadıklarını, nasıl bir çatışma süreci geçirildiği ele alındı. Özellikle 1980-1990 yılları arasında kırsaldan gelen yoğun göç ile şehre yerleşen Koçer(göçer)-Gundi(köylü) toplulukları ile ne gibi farklılık ve benzerlik taşıdıkları incelendi ve gözlemlendi. Bu farklılıklara karşı nasıl bir ortak tutum, kaygı geliştirdikleri belirlendi. Bajariler'in diğer kesimlerden nasıl farklı bir kültürel kimliğe sahip oldukları, yaşam sürdükleri tespit edildi. Çalışma niteliksel araştırma yöntemleri kullanılarak yapılmıştır. Kapsamlı literatür taraması, mülakat, gözlem tekniklerinden yararlanılmıştır. Bu doğrultuda İstanbul Cizreliler derneğinde 2017 tarihinde mülakat gerçekleştirilmiştir. 1-15 Temuz 2019 tarihlerinde Cizre'nin mahallelerinde 22 mülakat ve rastlantısal gözlem gerçekleştirilmiştir. Tüm bu veriler ele alınarak araştırma raporlandırılarak sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis concentrates on the Bajari community in Şırnak/Cizre by analyzing how they had separated themselves in neighborhoods (Tor, Keleh, Mir Eli) and how they had conflicted with other communities. Their similarities and differences with the Koçer (nomadic) and Gundi (peasant) communities, who immigrated to cities especially between the 1980s and the 1990s, were observed and described. The distinct cultural identity and life style of the Bajaris are explained along with their similarities with other social groups. The field study was realized through qualitative research methods. In addition to a comprehensive literature review, a series of in-depth interviews was conducted in Istanbul and Cizre. In 2017, a comprehensive in-depth interview was conducted in the 'Cizre Society' in Istanbul. Between July 1 and 15, 2019, twenty-two in-depth interviews were conducted in the city of Cizre, along with random observations.