Erken gebelik döneminde sıçan endometriyumunda Laminin, Desmin ve Vimentin'in dağılımı
Distribution of Laminin, Desmin and Vimentin in uterus during early pregnancy
  1. Tez No: 59263
  2. Yazar: EMİN TÜRKAY KORGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜT ASAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Erken gebelik döneminde ESM ve ara filament protemlerinin uterusdaki dağılımları; bu proteinlerin desidualizasyonla ve implantasyonla ne derecede ilişkili olabileciğinin bir göstergesi sayılabilir. Bu çalışmada erken gebelik döneminde, sıçan uterasunda, laminin, vimentin ve desmin proteinlerinin dağılımlarının immunohistokimyasal olarak belirlenmesi amaçlanmıştır. Bunun için bu çalışmada; gebeliğin 1., 2.,3.,4.,5.,6.,7. ve 8.günlerinde olmak üzere toplam 64 adet dişi sıçan kullanıldı. Uterus dokusu örneklerinden alman parafin kesitler immunohistokimyasal yöntemlerle boyandı ve ışık mikroskopunda değerlendirildi. Laminin, erken gebelik döneminde miyometriyumda, endometriyal bezlerde, desidual ve desidualize olmamış endometriyal stroma hücrelerinde, damar duvarlarında ve blastosist trofoblast hücrelerinde immunoreaktivite gösterdi. Vimentin, desidual ve non-desidual endometriyal stroma hücrelerinde gebeliğin her evresinde mevcuttu. Desmin, miyometriyal düz kas hücrelerinde, damar duvarlarında ve desidual endometriyal hücrelerde belirgindi. Bu proteinlerin desidualizasyonla ilişkili olmalarına rağmen, desminin bu olayda primer olarak, lamininin implantasyonun invazyon mekanizmasında ve vimentinin desidualizasyondan çok hücre bütünlüğünin korunmasıyla ilişkili olabileciği sonucuna varıldı. 38
Özet (Çeviri)
SUMMARY Distribution of ECM and intermediate filament proteins in uterus during early pregnancy; may be regarded as an indication of these proteins in decidualization and implantation. In the present study immunohistochemical distribution of laminin, vimentin and desmin proteins during early pregnancy in rat uterus was aimed. For this purpose totally 64 female rats of pregnancy days 1,-8, were used. Paraffin sections obtained from uterus tissues were stained by immunohistochemical techniquies and were observed by light microscope. Laminin immunoreactivity was observed in early pregnancy myometrium, endometrial glands, decidual and non-decidualezed endometrial stroma cells, vessel walls and blastocyst trophoblast cells. Vimentin was present in decidual and non-decidual endometrial stroma cells of every stage of pregnancy. Desmin was distinct in myometrial smooth muscle cells, vessel walls and decidual endometrial cells. Regarding all of these proteins as crucial in decidualization, on the other hand during this process desmin is primary, larriinin is associated with invasion mechanism of implantation and vimentin with cellular integration other than decidualization, was concluded. 39