İlköğretim matematik öğretmenlerinin dönüşüm geometrisine ilişkin çalışma yaprağı geliştirme becerilerinin ve çalışma yapraklarına yönelik görüşlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of primary school math teachers' competence of worksheet enhancement on transformation geometry and their views on worksheets
- Tez No: 704777
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM İNCİ KUZU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada; ilköğretim matematik öğretmenlerinin dönüşüm geometrisine yönelik çalışma yaprağı geliştirme becerilerinin incelenmesi ve çalışma yapraklarına ilişkin görüşlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda çalışmada, nitel araştırma desenlerinden durum çalışması (case study) modeli kullanılmıştır. Çalışmanın katılımcılarını Ağrı ili merkez ve ilçelerinde görev yapmakta olan 14'ü erkek 14'ü kadın toplam 28 ilköğretim matematik öğretmeni oluşturmaktadır. Çalışmanın verileri; yapılan uygulamalar sonucunda öğretmenlerin hazırladıkları çalışma yaprakları ve yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Katılımcı öğretmenlerin hazırladıkları 28 adet toplam 141 sayfalık dönüşüm geometrisi konusundaki çalışma yaprakları doküman analizi metoduyla değerlendirilmiştir. Ayrıca yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen veriler ise betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Veri toplama araçlarından elde edilen sonuçlar iki uzman tarafından ayrı ayrı değerlendirilmiş olup uyum yüzdeleri hesaplanmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgular; öğretmenlerin çalışma yapraklarını genel olarak dersin işleniş aşamasında ve değerlendirme sürecinde kullanmak için hazırladıklarını göstermiştir. Ayrıca öğretmenlerin, çalışma yapraklarını konuyu pekiştirmek ve öğrencilerin farklı soru tipi görmesi amacıyla geliştirdikleri belirlenmiştir. Hazırlanan çalışma yapraklarının büyük kısmında konuya uygun aktiviteye/etkinliğe yer vermediği dikkat çekmiştir. Bununla birlikte dersin değerlendirme aşamasında kullanılmak üzere hazırlanan çalışma yapraklarında test sorularına yer verilip doğru- yanlış, boşluk doldurma gibi farklı soru tiplerine yer verilmediği de belirlenmiştir. Dönüşüm geometrisi alt kazanımlarına ait yansıma, öteleme ve ötelemeli yansıma konuları ile ilgili hazırlanan çalışma yaprakları“Çalışma Yaprağı Değerlendirme Anahtarına”göre puanlanmış olup çalışma yapraklarının genel ortalamasının“geliştirilmeli”seviyesinin üst sınırında olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçlardan yola çıkarak dönüşüm geometrisi konusunda çalışma yapraklarının geliştirilmesine yönelik bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze primary school Math teachers' competence of worksheet enhancement on transformation geometry and evaluate their views on those worksheets. For that purpose, case study model is used, which is one of the qualitative reasearch methods. The participants of this study are 28 math teachers, 14 being male and 14 being female, currently working at secondary schools in Ağrı city center and its counties. The data of this study is obtained by the worksheets that the participants have prepared after the practice and semi-structured interview forms. The 28 worksheets on transformation geometry consisting of 141 pages that the teachers designed are assessed by document analysis method. The data obtained by the semi-structured interview forms is analysed by descriptive analysis method. The results acquired from data collection tools are analyzed by two experts separately and the coherency percentages are calculated. The findings of this study suggest that teachers generally make use of the worksheets during teaching sessions and assessment. Teachers state that they create worksheets in order to reinforce the subject and for the students to see different types of questions. It is broadly observed that participant teachers do not involve subject related activities/exercises in their worksheet development. It is also determined that the teachers include multiple-choice questions, not different question types such as true/false or gap-filling activities in their worksheets when it comes to assessment. The worksheets created about transformation geometry's sub learning outcomes such as reflexion, parallel displacement and reflexion with parallel displacement are graded by“Worksheet Assessment Key”and are identified as on the upper limit of“improvable”level in general average of worksheets. Based on these results, certain suggestions have been made about worksheet enhancement on transformation geometry.