Finansal tablo analiz tekniklerinin serbest muhasebeci mali müşavirler tarafından kullanım düzeylerinin incelenmesi: Karaman ili örneği
Examination of the level of use of financial statement analysis techniques by certified public accountants: The case of Karaman province
  1. Tez No: 592637
  2. Yazar: TUĞBA KAYIKCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇKİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, Karaman ilinde faaliyet gösteren Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerin (SMMM) finansal analiz yapıp yapmadıkları ile finansal analiz yapmaları durumunda kullandıkları finansal tablo analiz tekniklerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca SMMM'lerin hangi amaçla finansal analiz yaptıkları, hangi analiz tekniklerini ne sıklıkta kullandıkları ve mükelleflerin de SMMM'lerden finansal analiz talep edip etmedikleri araştırma kapsamında incelenmiştir. Bu doğrultuda, Karaman ilinde faaliyet gösteren SMMM'lere yönelik ankete dayalı bir araştırma yapılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen anket verileri SPSS 21.0 paket programında frekans analizi, faktör analizi, güvenirlik analizi, korelasyon analizi, yüzde ve Ki-Kare Testi ile değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre Karaman ilinde faaliyet gösteren SMMM'lerin, finansal analiz gerçekleştirdikleri ve genellikle üçer aylık dönemler halinde analiz yaptıkları tespit edilmiştir. SMMM'lerin çoğunlukla mükellef işletmelerin likidite, karlılık, verimlilik ve finansal yapısıyla ilgili önceki dönemlerle karşılaştırma yapmak amacıyla analiz gerçekleştirdikleri belirlenmiştir. Finansal analiz gerçekleştirirken sık kullandıkları analiz tekniklerinin ise karşılaştırmalı finansal tablolar analizi ve oran analizi olduğu saptanmıştır. Ayrıca SMMM'lerin mükelleflerinin finansal analiz taleplerini de yerine getirdikleri ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether the Certified Public Accountants (CPA) operating in the Karaman province perform financial analyses and the financial statement analysis techniques they use if they do perform financial analyses. In addition, for what purpose CPAs perform financial analyses, what analysis techniques they use and how often, and whether taxpayer demand financial analysis from CPAs were examined within the scope of the study. Accordingly, a questionnaire-based study was conducted on the CPAs operating in the Karaman province. The questionnaire data obtained as part of the study were evaluated in the SPSS 21.0 package program with frequency analysis, factor analysis, reliability analysis, correlation analysis, percentage and Chi-Square Test. According to the findings obtained, it was determined that the CPAs operating in the Karaman province performed financial analyses and typically performed quarterly analyses. It was determined that the CPAs mostly performed analyses with the aim of comparing the liquidity, profitability, productivityand financial structure of taxpayer businesses with past periods. It was determined that the analysis techniques they used frequently while performing financial analyses were comparative statement analyses and ratio analyses. Additionally, it was revealed that the CPAs also fulfilled the financial analysis demands of their taxpayer.