Piyasa aktörlerin değer biçme yönelimleri ve Türkiye'de alternatif müzik piyasası örneği
Valuation tendencies of market actors and alternative music market example in Turkey
- Tez No: 592658
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ BALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Sosyoloji, Music, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Yapı - Sosyal Değişme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu araştırmada Türkiye'de müzik piyasası içerisinde alternatif müzik türü aktörleri olan icracı, dinleyici ve satıcı aktörlerin piyasa ürünlerine karşı gelişen değer biçme yönelimleri incelenmiştir. Aynı piyasada çeşitli roller üstlenen aktörlerin müzik piyasasının inşasına olan etkileri ve değer konusu, iktisat sosyolojisinin bakışıyla ele alınmıştır. Buradan hareketle değerin müzik piyasasındaki etkisi ile piyasa koordinasyonun sağlanmasında değer probleminin çözümünün önemi araştırılmıştır. Bu araştırma, Türkiye'deki alternatif müzik piyasası içinde bulunan icracı, dinleyici ve satıcı aktörlerin değer açısından üretim, tüketim ve satış yönelimlerini derinlemesine inceleyebilmek için, durum çalışması olarak desenlenmiş bir nitel çalışmadır. Araştırmada kullanılan veriler, yarı yapılandırılmış görüşmeler, alan ile ilgili dokümanlar ve araştırma sırasında tutulan notlardan oluşmaktadır. Görüşmeler içerik analizi yapılarak kodlanmış ve analiz edilmiş, dokümanlar taranarak araştırma içeriğine uygun veriler, şekiller ve tablolar paylaşılmıştır. Araştırma sonucunda ulaşılan bulgulara göre, aktörlerin birbirleriyle etkileşim içinde olan ve bu etkileşimleriyle piyasaya yön veren sosyal varlıklar oldukları belirlenmiştir. Aktörlerin piyasa ürünlerinin değerlerini belirleyebilmeleri için çeşitli değer ölçütlerini kullandıkları ortaya çıkmıştır. Bu ölçütlerin, aktörlerin ürünlere karşı geliştirdiği değerin etkisiyle oluştuğu ve değer biçme yönelimlerini etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the valuation tendencies of the performers, listeners and sales actors, which are alternative music genre actors, against market products in the music market in Turkey were examined. The effects of the actors who played various roles in the same market on the construction of the music market and the issue of value were discussed from the perspective of sociology of economics. With this perspective, the effect of value on music market and the importance of solving the value problem in providing market coordination were investigated. This research is a qualitative study which was modelled as a case study of the alternative music market in Turkey performer, audience and vendor actors, in terms of production value. The data used in the research consists of semi-structured interviews, field documents and notes kept during the research. Interviews were coded and analyzed by content analysis, the documents were examined, and the data, figures and tables suitable for the research content were shared. According to the findings of the research, it is determined that the actors are social entities that interact with each other and direct the market with these interactions. It has been revealed that there are various value criteria for actors to determine the values of market products. It is determined that these criterias are formed by the effect of the value developed by the actors against the products and affect the valuation tendencies.