Guanethidine ile kimyasal simpatektomi yapılmış ratların çeşitli dokularında meydana gelebilecek değişikliklerin ışık mikroskobik düzeyde incelenmesi
Investigation of possible changes in rats different tissues-chemically sympathec tomized with guanethidine, at light microscopy level
- Tez No: 59267
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİŞAN BULDAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bir adrenerjik bloker olan guanethidine'in yüksek dozda ve uzun süreli verilmesi ile oluşan kimyasal simpatektominin sonuçları farmakolojik, fizyolojik, biokimyasal ve morfometrik deneylerle araştırılmıştır. Otonom sistemin simpatik bölümüne ait lifler alan organların innervasyonunun ortadan kalkması, fonksiyonel açıdan birçok değişikliğe yol açmaktadır. Bugüne kadar bildirilen görüşler doğrultusunda kimyasal simpatektomi sonrasında urogenital sistemin organlarından olan böbrek, böbreküstü bezi, testis ve epididimiste histolojik olarak ortaya çıkan değişiklikleri saptamayı amaçladık. Ortalama 200-250 gr. ağırlığında 53 Wistar albino sıçandan (cinsiyet ayırdedilmeksizin) deney gurubundaki 12 adet sıçana 15 gün, 30 adet sıçana 30 gün süresince 1 0mg/kg. guanethidine, kontrol gurubundaki 3 adet sıçana 15 gün, 8 adet sıçana 30 gün 0,1 cc/kg saline intraperitoneal olarak verilmiştir. Anestezi yapıldıktan sonra %10'luk tamponlanmış formalinle perfüze edilip diseksiyon ile böbrek, böbreküstü bezi ve testisleri çıkartılıp takibe alınmıştır. « Parafinle bloklanan organlardan öja'luk kesitler alınıp rutin olarak Hematoksilene- Eosine ile boyanmış, ayrıca böbreküstü kesitleri Periodic Acid Schiff (PAS) ve Masson-Trichrom ile, böbreküstü bezi Periodic Acid Schiff (PAS) ile, testis retikülin boyaları ile boyanmıştır. Retikülin ile boyanmış testislerde tubuli seminiferi contorti ve epididimis epitel yüksekliği, lümen genişliği X40'lık oküler yerine yerleştirilmiş milimetrik oküler skalasıyla ölçülmüştür, ölçümler Mann-Whitney U testi ile değerlendirilmiştir.Böbrekte 30 günlük deney gurubunda 15 günlük deney gurubuna ve kontrollere göre kapiller ve sinüzoidlerde, Bowman aralığında, glomerülün afferent ve efferent arteriolünde, tubulus proksimalis ve tubulus distalis, kollektör tubuller ve Henle'nin ince parçasında lümen çaplarında genişlemeler, hücre yüksekliklerinde azalmalar görülmüştür. Böbreküstü bezinde 30 günlük deney gurubunda 15 günlük deney gurubuna ve kontrollere göre kapsülden medulla içlerine değin tüm küçük damar, kapiller ve sinüzoidlerin çaplarında genişlemeler saptanmıştır. Testis ve epididimiste 30 günlük deney gurubunda, 15 günlük deney gurubuna ve kontrollere göre ara dokunun yer yer azaldığı, damarlarda genişlemeler olduğu, tubulus seminiferi contorti duvarında spermatogenetik hücrelerde mitozun bitmediği fakat hücre yüksekliklerinin azaldığı, bunun yanında tubul çaplarının daraldığı görülmüştür. Tüm deney gurupları ve kontrol gurupları karşılaştırıldığında epitel yüksekliği, lümen genişliği ve tubul çapı ölçüm değerleri değişimi istatistiksel olarak anlamlı değilken, sadece 15 günlük deney gurubu ve 30 günlük deney gurubu epitel yükseklikleri değişimi anlamlı bulunmuştur. Deney gurupları ve kontroller karşılaştırıldığında epididimis lümen çapının, epitel yüksekliğinin ve duktus çapının azalmış olduğu görülmüştür, istatistiksel değerlendirmelerde lümen genişliğindeki ve duktus çapındaki olan değişikliğin anlamlı olduğu, epitel yüksekliğindeki değişikliğin anlamlı olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The results of chemical sympathectomy, with the adrenergic bloker guanethidine in high doses and long term, investigated by farmacologic, physiologic and morfometric assays. There are so many functional changes after deinnervation of the organs innervated by autonom system's sympathetic fibres. Mediated by the observations to date, we try to find the changes in urogenital system organs; kidney, adrenal gland, testis and epididymis after chemical sympathectomy. We chose 42 of 53 Wistar albino rats, mean 200-250 g., for test group and the other 11 were controls. In the test group, 12 rats received mg/kg guanethidine for 15 days and 30 rats for 30 days, 0,1 cc/kg saline was given intraperitoneally to 3 control rats for 15 days and to 8 control rats for 30 days. After anesthesy, we perfused with 10% buffered formalin and dissected kidney, adrenal gland and testis and then followed them. Tissues blocked with paraffin and 5n sections dyed routinely with Hematoxylin-eosin, kidney sections with Periodic Acid Schiff and Masson Trichrom, adrenal with Periodic Acid Schiff (PAS) and testis with reticulin. In testis dyed with reticulin, heighth of epididymal epithel and tubuli seminiferi contorti, width of lumen were measured with millimetric ocular scala which was placed in X40 ocular. Measures were evaluated with Mann -Whitney U test. Comparing the 30 days' test group with 15 days' test group and controls, we observed that the lumens were wider and cells were not so high in capillaries,sinusoids, Bowman space, afferent and efferent glomeruler arteriol, tubulus proximalis and distalis, collector tubul and in narrow part of Henle. In Adrenal gland's 30 days test group from capsul to inner medulla small vessels, capillar and sinusoid diameters were larger than 15 days test group and controls. In testis and epididymis test group connective tissue was decreased, vessels were larger, mitosis of spermatogenetic cells in the wall tubuli seminiferi contorti was decreased, tubul lumens were wider, heighness of epithel decreased but tubul diameters decreased when compared with 15 days test group and Controls. When we compared the test group with controls, we observed that diameter of epididymal lumen was larger and heighth of epithel was decreased. Our histologic evaluations and statical results were corralated.