Endokannabinoidler aracılı non-nitrerjik non-adrenerjik non-kolinerjik nörotransmiter salıverilmesinin fonksiyonel olarak tanımlanması: tavşan korpus kavernozumunda invitro çalışma
Functional characterisation of non-nitrergic non-adrenergic non-cholinergic neurotransmitter release via endocannabinoids: an in vitro study in rabbit corpus cavernosum.
- Tez No: 195291
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF SARIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Korpus kavernozum düz kası gevşemesinden esas olarak nitrik oksit (NO)'in sorumlu olduğu gösterilmiştir. Fakat NO bu gevşemeden tek başına sorumlu değildir. Bu çalışmada izole tavşan korpus kavernozumunda EAU aracılı non-nitrerjik NANK gevşeme yanıtlarının tanımlanması ve bu yanıtlarda endokannabinoidlerin nöromodülatör veya nöronal faktör olarak rollerinin araştırılması amaçlanmıştır. Deneylerde 4-6 aylık 3-3,5 kg. ağırlığında albino erkek tavşanlar kullanıldı. Tavşanlardan izole edilen korpus kavernozum dokuları longitudinal olarak eşit boyuttaki dört şeride kesildi ve organ askısı yardımıyla Krebs solüsyonu içeren organ banyosuna bir ucu organ askısına, bir ucu izometrik kasılmaları kayıt etmek için Grass izometrik kuvvet transdüserine bağlı olacak şekilde yerleştirildi. Guanetidin ve atropinli ortamda fenilefrin ile kastırılmış dokularda L-NAME EAU ile oluşan gevşeme yanıtlarını düşük frekanslarda (2-4 Hz) ortadan kaldırırken yüksek frekanslarda (8-32 Hz) azalttı. CB1 reseptör antagonisti AM251 ve CB2 reseptör antagonisti AM630 tek tek veya birlikte guanetidin, atropin ve L-NAME'li ortamda EAU ile oluşan gevşeme yanıtlarını azaltırken endojen kannabinoid anandamid, CB1 reseptör agonisti ACEA ve CB2 reseptör agonisti JWH015 gevşeme yanıtlarını artırdı. Ortama indometasin eklenmesi bu agonist ve antagonistlerin etkisi değiştirmedi. Ayrıca kapsazepinde bu yanıtları artırdı. L-NAME, guanetidin ve atropinli ortamda fenilefrinle kastırılmış dokularda anandamid, ACEA ve JWH015 doz bağımlı olarak gevşeme yanıtları oluşturdu. AM251 ve AM630 anandamid ile oluşan gevşeme yanıtlarını azaltırken kapsazepin bu yanıtları etkilemedi. Tetrodotoksin, ?-gonotoksin GVIA ve indometasin anandamid, ACEA ve JWH015 gevşeme yanıtlarını etkilemedi. Bu sonuçlar, endokannabinoidlerin CB1 ve CB2 reseptörleri aracılığı ile tavşan korpus kavernosumunda non-nitrerjik NANK gevşeme yanıtlarına katkısı olduğunu gösterir.
Özet (Çeviri)
Corporal smooth muscle relaxation is mediated mainly but not completely by nitric oxide. In this study possible role of endocannabinoids on non-nitrergic non-adrenergic non-cholinergic (NANC) -mediated relaxations was investigated. A total of 30 New Zealand albino male adult rabbits (4-6 months old; 3?3.5 kg body weight) were used for this study. Penises were isolated and the corpora cavernosa were then cut longitudinally into four equal strips and placed in an organ bath. The responses of tissues were recorded by isometric force displacement transducers. L-NAME abolished EFS induced relaxation responses at the lower frequencies (2-4 Hz) and inhibited the relaxation responses at higher frequencies (8-32 Hz) in the presence of atropine and guanetidine. AM251 and AM630 either together or separately inhibited whereas anandamide, ACEA and JHW015 enhanced EFS induced non-nitrergic NANC relaxation responses. Indomethacine had not any effect on AM251, AM630, anandamide, ACEA and JHW015 induced alternations. Anandamide, ACEA and JHW015 induced relaxation responses separately in pre-contracted tissues. While AM251 and AM630 inhibited anandamide-induced relaxations, capsazepine, TTX ?-conotoxin GVIA and indomethacine did not alter anandamide-induced responses. These results suggest that non-nitrergic NANC relaxations may be mediated partially by cannabinoid-like neuronal factors acting at both CB1 and CB2 receptors.