Edward Macdowell 2. piyano konçertosu üzerine bir inceleme
A study about Edward Macdowell's second piano concerto
  1. Tez No: 592688
  2. Yazar: DENGİN CEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. AYŞE BİNNUR EKBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada Edward MacDowell'ın Re Minör 2. Piyano Konçertosunun incelenmesinin yanı sıra, kısaca Amerikan müzik tarihi de araştırılmıştır. 1. bölümde araştırma yöntemi açıklanmış, 2. bölümde Edward MacDowell' ın yaşamı ve eserleri incelenmiş, 3. bölümde Edward MacDowell' ın Re Minör 2. Piyano Konçertosunun yapısal analizine yer verilmiştir. Bu çalışmanın amacı, Edward MacDOWELL' ın Re Minör 2. Piyano Konçertosunun yapısal açıdan incelenmesi yoluyla, piyano edebiyatının önemli eserlerinden olan bu konçertoyu çalışmak ya da tanımak isteyenlere bir kaynak sunmaktadır. Araştırmanın, Amerikan müziğine ve bu bağlamda yazılmış piyano konçertolarına yönelik araştırmalarda, konu ile ilgili bilgi vermesi açısından önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, op.23 d minor Piano Concerto of Edward MacDowell was analyzed a long with a brief research an American music history. In the first chapter the research method was explained. The second chapter details lice and works of Edward MacDowell. The third chapter includes structural analysis of Edward MacDowell' s d minor 2nd Piano concerto. The aim of this study is to provide a resource to those who would like to study or learn an important concerto or piano literature by structuial analyses of Edward MacDowell d minor 2nd Piano Concerto. This study will contribute to the research field on American music and concertos.