Yangına dayanıklı yalıtım malzemesi üretimi
Production of fire resistant insulation material
  1. Tez No: 592689
  2. Yazar: ATA KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONER ÇELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada Bitüm, IPP (İzotaktik Polipropilen), LDPE (Alçak Yoğunluklu Polietilen), Kalsit ve Silis kumunun farklı oranlarda karıştırılarak membran üretilmiştir. Üretilen malzeme yangın (sıcaklık) dayanımı, yoğunluk, düşük sıcaklıkta bükülme, penetrasyon ve halka-bilya testleri yapılıp test sonuçları günümüzde kullanılan membran ile karşılaştırılmıştır. Çalışmamızda TS 120 EN 1427, TS 118 EN 1426, TS EN 13501-1, KG-TL-029 test metotları kullanılmıştır. Elde ettiğimiz Silis katkılı malzemenin yoğunluğu 1,3782 g/cm³, mukavemetin daha iyi, yumuşama derecesi 155 °C, kırılganlık sıcaklığı -7 °C ve yangın sınıfını E olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the membrane was produced by mixing Bitumen, IPP (Isotactic Polypropylene), LDPE (Low Density Polyethylene), Calcite and Silica sand in different ratios. With the produced membrane,Fire (temperature) resistance, density, low temperature bending, penetration and ring-ball tests were performed and the test results were compared with the membrane used today. TS 120 EN 1427, TS 118 EN 1426, TS EN 13501-1, KG-TL-029 test methods were used in our study. The density of the silicaspliced material we obtained was 1.3782 g / cm³, the strength was better, the softening degree was 155 ° C, the brittleness temperature was -7 ° C and the fire class was E.