Israeli foreign policy towards Syrian uprising: A defensive realist perspective
İsrail'in Suriye ayaklanması dış politikası: Savunmacı realist perspektif
- Tez No: 592703
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM TÜR KÜÇÜKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışma, İsrail'in Suriye Ayaklanması dönemi dış politikasını savunmacı realist bir perspektiften incelemektedir. Çalışmanın amacı, özellikle Lübnan müdahalelerinin İsrail'i fiziksel bir müdahale yapmaktan geri tuttuğunu; bu nedenle tonu değişse de genel politika çizgisinin savunmacı realist olduğunu ortaya çıkarmaktır. İsrail bölgeye karşı zaman zaman revizyonist bir politika benimsese de; bu durum var olan güç dengesi İsrail lehine olduğu için Suriye adına geçerli değildir. Bu düzlemdeki politika değişimlerini daha iyi incelemek adına İsrail'in Suriye Ayaklanması dış politikası üç ana bölümde incelenmiştir. Bu inceleme göstermektedir ki; ilk bölümdeki pasif tutum ve ikinci dönemdeki diplomatik çabalar İsrail çıkarını korumakta yetersiz kaldığı için İsrail aktif savunmacı realizm adı altında daha farlı bir politika benimsemiştir. Kullanılan askeri metotlar saldırgan olsa da; doğası savunmacıdır. Bu durum İsrail'in Suriye Ayaklanması dış politikasının temel çerçevesini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, Israeli foreign policy response towards Syrian Uprising is examined in defensive realist approach. This study aims to underline the changing context of defensive realist foreign policy, although the nature remained as defensive since the old experiences of both Lebanon interventions prohibits Israel to adopt revisionist foreign policy. In this sense, although Israel adopted revisionist policies towards the region from time to time, they could not adopt this type of foreign policy towards Syria since the existed balance of power and lessons of Lebanon prohibited them to adopt so. In order to reveal continuities and changes, Israeli responses are examined under three periods. As a result, since passive standing in first period and more active diplomatic interments in second period remained inadequate to secure Israeli interest; Israel started to adopt active defensive realist foreign policy. Although the operational environment is offensive; the posture is defensive as it constitutes the main ground of Israeli response towards Syrian Uprising.