Russian-Israeli relations in the context of the Syrian crisis (2010-2019)
Suriye krizi bağlamında Rusya-İsrail ilişkileri (2010-2019)
- Tez No: 669390
- Danışmanlar: Prof. Dr. GENCER ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma, özellikle Suriye ayaklanmasının askeri, bölgesel ve uluslararası boyutlar almaya başladığı dönemde Suriye sahasında meydana gelen önemli gelişmeler içinde Rus-İsrail ilişkilerinin doğasını belirlemeyi amaçlamaktadır. Suriye'deki Rus-İsrail ilişkilerinin gelişimi birçok işbirliği alanı içeriyordu ve her iki tarafta da memnuniyetsizliğe tanık olmuştu. İşbirliği alanları, bölgedeki çok çeşitli ortak çıkarlar ve dış politika sorunlarından kaynaklanıyordu. Çalışma, örtüşen ve çatışan motivasyon ve strateji alanlarını tanımlamak için tanımlayıcı analitik yöntemde sunulan sorunun cevabına dayanmaktadır. Çalışma bir giriş ve altı bölümden oluşmaktadır ve bunu sonuç ve değerlendirme takip etmektedir. Çalışmanın önemi, Rusya-İsrail ilişkilerini Suriye savaşında en son ve en mühim olaylar bünyesinde açıklamasından kaynaklanmaktadır. Çalışma, Mart 2011'den 2019'a kadar savaşın başlamasından bu yana hem Rusya'nın hem de İsrail'in Suriye'ye yönelik siyasi saiklerini ve izlediği stratejileri ortaya çıkarmaya çalıştı ve daha sonra devam eden ilişkilerinin şeklini belirleyen ortak gerekçelerini ve stratejilerini karşılaştırdı. Bu araştırmada, eklektik metodoloji kullanıldı; böylece tarihsel, karşılaştırmalı ve ulusal çıkar ve karar verme gibi araştırma yöntemlerinden faydalanıldı. Suriye'deki Rus-İsrail ilişkilerinin gidişatını vurgularken, Suriye krizindeki etkili bölgesel ve uluslararası belirleyici faktörleri ve bunların İsrail ve Rusya'nın dış politikası üzerindeki etkilerini gözden geçirmek gerekiyordu. Çalışma, İsrail-Rus askeri, siyasi ve diplomatik koordinasyonunun Suriye üzerinde bir dereceye kadar başarıyla yönetildiği, ancak yine de güvensizliğin tam teşekküllü bir askeri ve siyasi ittifakın yolunu sınırladığı sonucuna vardı. Benzer şekilde, diplomatik anlaşmazlık ve askeri sürtüşmelerden kaçınılamamıştır, ancak Rusya ve İsrail'in yakınlaşma ve işbirliği ilişkilerinin doğasını şekillendirmeye devam etmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the nature of the Russian-Israeli relations within the major developments that took place within the Syrian theatre particularly at the time when the Syrian uprising started to take military, regional and international dimensions. The development of Russian-Israeli relations in Syria contained many areas of cooperation and had witnessed dissatisfaction on both sides as well. Areas of cooperation were due to a wide range of common interests and foreign policy issues in the region. The study relies on the answer of the problem submitted on the descriptive analytical method in order to identify the overlapping and conflicting areas of motivations and strategies. The study consists of an introduction and six chapters followed by conclusion and outlook. The significance of the study stems from its elucidation of the Russian-Israeli relations within the events of the most recent and significant conflicts, the Syrian conflict. The study has sought to uncover the political motives and employed strategies of both Russia and Israel towards Syria since the onset of the conflict in March 2011 until 2019, then comparing their common motives and strategies that determines the shape of their ongoing relations. The study has employed eclectic methodology, thus making use of a number of research methods such as those of the historical, comparative and that of the national interest and decision-making. In highlighting the Russian-Israeli course of relations in Syria it was required to review the influential regional and international determinants in the Syrian crisis and their effects on the foreign policy of Israel and Russia. The study concluded that Israeli-Russian military, political and diplomatic coordination over Syria has been managed successfully to certain degree, yet distrust has limited the way for a full-fledged military and political alliance. Similarly, diplomatic standoffs and military friction could not be avoided, yet their rapprochement and cooperation continued to shape the nature of their relations.