Adıyaman ocaklarından çıkan mermerlerin darbeye karşı davranışının incelenmesi
Exemination of behaviours against impact of marbles obtained from Adıyaman marble quarries
- Tez No: 592726
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH ŞAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Doğal bir taş olan mermer birçok alanda süsleme, dekor ve yapı malzemesi olarak kullanılmaktadır. Geniş bir kullanım yelpazesine sahip olan mermerle ilgili büyük bir pazar ve ekonomik döngü oluşmuştur. Mermerler kullanım süresi boyunca statik etkilere maruz kalması yanında cisim çarpması yada düşmesi gibi dinamik etkilere maruz kaldıklarından darbeye karşı davranışlarının bilinmesi önemli bir çalışma alanıdır. Bu tez çalışmasında Adıyaman ocaklarından çıkan mermerlerin darbeye karşı davranışları deneysel olarak incelenmiş olup bölge mermerinin darbeye karşı özelliklerinin belirlenmesine ve ihtiyaca uygun olarak kullanılabilirliğinin arttırılmasına katkı sağlamak amaçlanmıştır. Deneysel çalışmada Adıyaman bölgesinde yer alan 3 farklı ocaktan alınan 100x100 mm, 150x150 mm ve 200x200 mm ebatlı 20 mm ve 30 mm kalınlıklarında mermer numuneleri kullanılmıştır. CEAST marka test cihazı kullanılarak mermer numuneleri üzerinde 500 mm ve 800 mm yükseklikten 5.5 kg ağırlık düşürülmek suretiyle deneyler yapılmıştır. Numunelerin yüzeysel tepki kuvvetlerinin ve tüketilen enerjinin zamanla değişimleri grafiksel olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
A natural stone marble is being used for ornament, decoration and structural material. It has consisted a big marketplace and economical cycle for marble which has wide range of usage. Beside exposes to static effects, its important to know the reactions to dynamic exposes to static effects, its important to know the reactions to dynamic exposes since they can have impacts from objects or fell down in their lifetime. In this study, behavior of the marbles obtained from Adıyaman quarries are examinated against impact in the aim of determinating properties against impact and raising tailored usage. Marbles used in the experimental study, 3 sapmles are taken from different quarries of Adıyaman region with dimensions of 100x100 mm, 150x150 mm and 200x200 mm in thickness of 20 mm and 30 mm. Experiments are performed by dropping 5.5 kg weight from 500 mm and 800 mm by using CEAST brand testing machine. Values of Surfacial reaction forces and energy consumed according time are shown graphically.