Harald Motzki'nin İslam hukukunun teşekkülüne dair görüşlerinin değerlendirilmesi
An analysis of Harald Motzki's opinions about the origins of Islamic jurisprudence
- Tez No: 592739
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Batı akademisine göre, günümüze kadar yapılan İslam araştırmaları incelendiğinde İslam hukukunun farklı bir önemi olduğu görülmektedir. İslam hukuk tarihi anlatımında ilk olarak klasik İslam hukuk usulünün tarih anlatımı benimsenmiş olsa da, Ignaz Goldziher (ö. 1921) ile birlikte bu anlatım kendini şüpheci yaklaşıma bırakmış ve Joseph Schacht (ö. 1969) ile birlikte Batı'da İslam hukukunun biçimlenmesi ve devamının gelmesine dair alternatif bir tez üretilmiştir. Bu tezin ciddiyet ile sorgulanması, kısmen değiştirilip kısmen terk edilmesi, çeyrek asır sonra Harald Motzki (ö. 2019) ile birlikte gerçekleşmiştir. Üç ana bölümden oluşan bu çalışmanın, ilk bölümünde Harald Motzki'nin entelektüel biyografisi ve eserlerinin tanıtımına yer verilmiştir. İkinci bölümde Batılı İslam araştırmacılarının İslam Hukukunun kaynaklarına yaklaşımları incelenmiş olup, Harald Motzki'nin bu konuya katkıları değerlendirilmiştir. Batı'da İslam hukuk tarihine yönelik geliştirilen tezlerin incelendiği üçüncü bölümde ise Harald Motzki'nin İslam hukuk tarihinin başlangıcına dair görüşleri değerlendirilmiş ve kendisinden önceki çalışmalarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
be noticed that İslamic Law has received particular attention. When first the classic İslamic narrative about the origins of İslamic Law was accepted, this approach was replaced by the skeptical questions first considered by Ignaz Goldziher(d. 1921). With Joseph Schacht(d. 1969) an alternative thesis became dominant about the origins and narrative of İslamic law. It was only after two decades that this thesis was interrogated seriously, partly modified and partly dismissed by Harald Motzki(d. 2019) This thesis contains an introduction and three chapters. In the first chapter we attempt to sketch an intellectual biography and of Harald Motzki and list a bibliography of him. In the second chapter, the approach of the Western scholars towards the sources of Islamic Law and the contributions of Harald Motzki is represented. In the third chapter where the different theories about the origins of İslamic law are represented, the results and opinions of Motzki towards this subject are analyzed and compared with previous research.