Türkiye ve Almanya'nın uluslararası göç ve göçmen politikası: İzmir-Berlin karşılaştırması
International migrant and migration politics of Turkey and Germany: Comparision of İzmir and Berlin
  1. Tez No: 592755
  2. Yazar: GÖKHAN YAĞMURLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR SAVAŞ YAVUZÇEHRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Göç ve göçmenlik, geçmişten günümüze birçok ülkenin önem verdiği konulardan biri olmuştur. Zamanın ilerlemesi, yaşanılan ya da neden olunan konu veya konuların değişmesi göç ve göçmenliğin anlamının yitirilmesine neden olmamış bilakis farklı şekil ve formlarda yeniden gündeme gelmesine neden olmuştur. 2011 yılında başlayan Suriye İç Savaşı ve sonuçları ise bugün bu durumun en güncel örneklerden biridir. İç savaş nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalan Suriyeliler dünyanın farklı ülkelerine farklı statülerle sığınmışlardır. Suriyeliler hem bulundukları coğrafyadan etkilenmiş hem de o coğrafyaları etkilemişlerdir. Bu etkileşim durumu, her ne kadar soyut kavramlar çerçevesinde kültürel ve sosyal ilişkiler açısından olsa da bir o kadar da somut kavramlar çerçevesinde konut ve işyeri açısından da olmuştur. Bu çalışmanın amacı Türkiye ve Almanya'nın göç politikalarını ortaya koymak ve son beş yıllık süreçte İzmir ve Berlin kentlerini Suriyeliler açısından karşılaştırmaktır. Araştırmanın temel hipotezi; sığınmacılar konuta, işgücüne ve diğer ihtiyaçlara erişimini Almanya'da (Berlin kentinde) yerel yönetimlerin yasal sorumluluğu ve sivil toplum örgütlerinin gönüllüğü çerçevesinde sağlarken; Türkiye'de (İzmir kentinde) sığınmacılar bu ihtiyaçlarını yerel yönetimlerin inisiyatifi ve sivil toplum kuruluşlarının gönüllü hizmetleri ile gidermektedirler. Araştırma kapsamında ilk olarak ulusal ölçekte Türkiye ve Almanya göç politikaları karşılaştırılmıştır. Karşılaştırmada; iki ülkenin hukuki yapısına, belirlenmiş göç istatistiklerine, ülkelerin Suriyeli sığınmacılara yönelik politikalarına yer verilmiştir. Alan araştırması çerçevesinde ise İzmir ile Berlin kentleri ziyaret edilmiş ve kentler Suriyeliler açısından; konut, işyeri, sivil toplum ve kamusal alan çerçevesinde gözlem metoduyla incelenmiş ve karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Migration and migrant have been one of the issues that many countries care about from past to present. The progression of time, the change of the subject or the subjects that were experienced or caused did not cause the loss of the meaning of migration and migrant, instead, it has caused re-emergence in different forms. The Syrian Civil War which started in 2011 and its results are one of the most recent examples of this situation. The Syrians, who had to leave their country due to the civil war, took refuge in different countries of the world with different statuses. Syrians were affected by the geography of the host country and influenced the geography that they went. Even though this interaction situation has been in terms of cultural and social relations within the framework of abstract concepts, it has also been in terms of housing and workplace within the framework of concrete concepts. The aim of this study is to reveal Turkey and Germany's immigration policy and compare the cities of İzmir and Berlin in terms of the Syrian population in the for the five-year period. The basic hypothesis of the research is, while asylum-seekers satisfy their need for access to housing, labor force, and other requirements within the framework of the legal responsibility of local authorities and civil society organizations in Germany (in the city of Berlin), they meet these needs via the initiative of local governments and voluntary work of non-governmental organizations in Turkey (in the city of Izmır). They continue their activities, like civil society organizations, within the framework of volunteering. First of all, within the scope of the research, Turkey and Germany's migration policy have been compared on their national scale. The comparison includes the legal structure of the two countries, the determined migration statistics and the policies of the countries towards the Syrian refugees. Lastly, the cities of Izmir and Berlin have been visited to examine and compare both cities within the framework of housing, workplace, civil society, and the public sphere from the standpoint of Syrians by utilizing observational method during the framework of the field research.