El ve 2. metakarp ölçümlerinden vücut boy uzunluğunun hesaplanması
Stature estimation from the measurements of the hand the second metacarpal bone
  1. Tez No: 49222
  2. Yazar: ABDİ ÖZASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SERMET KOÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Bütünlüğü bozulmuş olan ceset ya da toplu mezarlardan elde edilen iskelet kalıntılarının kimlik tesbitinde kişinin vücut boy uzunluğunu hesaplamak önemli bir sorundur. Bu amaçla gerektiğinde kullanılmak üzere daha çok uzun kemik ölçümlerinden yararlanılarak kişinin boyunun belirlenmesi için birçok eşitlikler ve tablolar oluşturulmuştur. Uzun kemiklerin bulunamadığı ya da uzun kemikler dışındaki bir kemikten boy uzunluğunu hesaplamak gerektiğinde el ölçümleri ve 2. metakarpdan boy tayini alternatif bir yöntem olarak kullanılabilmektedir. Bu çalışma cesette direkt el ve 2. metakarp ölçümlerinden boy uzunluğunun hesaplanması ve ülkemize özgü verilerin değerlendirilerek Türk toplumuna ait boy formülleri elde edilmesi amacı ile tamamı T.C. vatandaşı olan yaşları 18-48 arasında değişen 184 yetişkin erkek adli otopsi olgusunda yapıldı. Çalışma kapsamındaki tüm olgular fiziksel bir arızası bulunmayan, orta derece sosyoekonomik olanaklara sahip, çürümemiş veya parçalanmamış, osteoporotik değişiklikler göstermeyen sağ elini kullanan kişilerden oluşturulmuştur. 184 olgunun boyları 153-189 cm. arasında olup aritmetik ortalaması 171.25 cm. bulundu. 50Ceset boy uzunluğu ile el boyu arasındaki ilişkinin korelasyon katsayısı 0.57; boy uzunluğu ile 2. metakarp arasındaki ilişkinin korelasyon katsayısı 0.61 bulunmuştur. Bu hem el boyu hem de 2. metakarp boy ile boy arasında pozitif yönde orta derecede bir ilişki olduğunu göstermiştir. Türk toplumundaki yetişkin erkekler için el boyundan boy uzunluğu hesaplama formülü Boy= 96.52 + (3.91 X El Boyu) ± 5.42; 2. metakarp boyundan boy uzunluğu hesaplama formülü Boy= 97.03 + (9.61 X 2. metakarp boyu) ± 5.23; 2. metakarpm hem boyu hem de eni birlikte kullanıldığında boy formülü Boy= 85.36 + (9.04 X 2. metakarp boyu) + (18.31 X 2. metakarp eni) ± 5.14 olarak belirlendi. 51
Özet (Çeviri)
SUMMARY Stature Estimation from the Measurements of the Hand and the Second Metacarpal Bone In identifying decomposed bodies or skeletal remains obtained from mass graves, estimation of stature poses an important problem. For this purpose, several equations and tables have been set up for the stature of a given subject, mainly based upon the measurement of long bones Where long bones are not available or stature estimation is to be performed on bones other than the long ones, an alternative method can be used, namely the measurement of the hand and stature assessment using the second metacarpal. In the present study, we attempted to create appropriate stature formulae for the Turkish population on the basis of the measurements of the hand and the second metacarpal. For this purpose, measurements were performed during the medicolegal autopsies of 184 male Turkish subjects aged 18-48 years. Population- specific data were also taken into consideration. The subjects were right-handed individuals of average socioeconomic level, exposing no physical defects and osteoporosis-induced changes, with the corpses being not decomposed or disintegrated. The stature of the 184 subjects varied between 153 and 189 cm with ân mean arithmetical value of 171,25 cm UZThe correlation coefficient for the relationship between stature and length of the hand was found to be 0,57, that of the relationship between stature and the length of the second metacarpal 0,61. Thus a medium positive correlation could be established between the length of the hand as well as the length of the metacarpal bone and the stature. The following formula for stature estimation from hand length in Turkish males was obtained: Stature = 96,52 + (3,91 x hand length) ± 5,42; Estimation of stature from the length of the second metacarpal : Stature : 97,03 +( 9,61X 2 metacarpal length) ± 5,23, Stature formula by using both the length and width of the second metacarpal Stature: 85,36 +( 9,04 X 2 Metacarpal length) + ( 18,31 X 2 Metacarpal width) ±5,14. z>o