Lise öğretmenlerinin örgütsel bağlılığının kamu hizmeti motivasyonu üzerine etkisi
The effect of high school teachers' organizational commitment on public service motivation
- Tez No: 592842
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN SURAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Politikası ve İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kamu hizmeti motivasyonu kamu yönetimi bilimi içinde kamu çalışanlarının başkalarına ve topluma yarar sağlamak amacıyla işini yerine getirmeye çalışma yönelimi olarak tanımlanabilir. Örgütsel bağlılık çalışanların örgütsel değerlere duygusal olarak bağlanması ve kendini örgütün bir parçası olarak görmesidir. Çalışmanın amacı, kamu kurumlarında çalışan öğretmenlerin örgütsel bağlılığının kamu hizmeti motivasyonuna etkisini araştırmaktır. Çalışmanın birinci bölümünde kamu hizmeti motivasyonuna, ikinci bölümünde örgütsel bağlılığa, üçüncü bölümünde ise; Nevşehir ili merkezinde bulunan ortaöğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlere uygulanan anket çalışmasına ve bu anket çalışmasının sonuçlarına yer verilmiştir. Çalışmamızın anket formunda toplam otuz iki sorudan oluşan üç bölüm yer almaktadır. Demografik özellikler birinci bölüm, kamu motivasyonu ikinci bölüm, örgütsel bağlılık ölçeğinin kullanıldığı bölüm üçüncü bölümdür. Çok değişkenli istatiksel analizlerden regresyon analizi ve faktör analizi kullanılmış olup, değerlendirmeler bu analizlere göre yapılmıştır. Anket sonuçlarımızın değerlendirmesine göre örgütsel bağlılığı yüksek olan bireylerin motivasyonlarının yüksek olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Motivation of public service of public employees in the science of public administration attempt to do business in order to benefit others and society orientation. Organizational commitment to employees' organizational values emotional attachment and seeing itself as a part of the organization. The aim of the study was to determine the organizational commitment of teachers working in public institutions. to investigate the effect on public service motivation. In the first part of the study motivation in the public service, organizational commitment in the second part, third In the section; Position in the secondary education institutions in the center of Nevsehir and the questionnaire applied to the teachers results. In the questionnaire form of our study, there are three sections consisting of thirty-two questions. It is located. The first part of demographic characteristics, second part of public motivation, The third part is the organizational commitment scale. Multivariate Regression analysis and factor analysis were used. evaluations were made according to these analyzes. Our survey results According to the assessment of motivation of individuals with high organizational commitment It turned out to be high.