Güzel sanatlar liseleri üç boyutlu sanat atölye derslerinde aktif öğrenme yöntemlerinin öğrencilerin başarısına etkisi
The effect of active learning methods on students' success in three-dimensional art workshop courses in fine art high schools
- Tez No: 592845
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY AKENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırma“Güzel Sanatlar Liseleri Aktif Öğrenme Yöntemlerinin Üç Boyutlu Sanat Atölye Derslerinde Öğrencilerin Başarısına Etkisi”ni belirlemek amacıyla yapılmıştır. Deneysel desen yöntemi gerçekleştirilen bu çalışma, Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü 11. sınıf Üç Boyutlu Sanat Atölye dersi kapsamında, 1 şubeden oluşan 18 öğrenciyle yürütülmüştür. Araştırmanın kavramsal boyutunda literatür tarama yöntemi ile içerik oluşturulmuş, deney ve kontrol grubu oluşturularak, bir gruba Aktif Öğrenme Yöntemlerine dayalı eğitim uygulamaları gerçekleştirilirken, diğer gruba ise öğretmenin uyguladığı yönteme dayalı eğitim uygulanmıştır. Araştırmada kavram haritası, oyunla öğrenme, beyin eseri ve rulman tekniklerinin 6 haftalık süreçte uygulanmasıyla sınırlandırılmıştır. Uygulama öncesinde ve sonrasında bilgi düzeylerindeki farklılıkları ölçmek amacıyla başarı testi uygulanmıştır. Uygulama sonrasında ortaya çıkan çalışmalarını değerlendirmek amacı ile üç boyutlu tasarlama kriter ölçeği kullanılarak 3 uzman tarafından puanlama yapılmıştır ve puanların ortalaması alınmıştır. Elde edilen veriler SPSS 21 paket programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda aktif öğrenme yaklaşımına göre öğretimin öğrencilerin başarısını artırmada öğretmenin uyguladığı öğretim yöntemine göre daha etkili olduğu görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Sanat Eğitimi, Aktif Öğrenme, Üç Boyutlu Sanat, Strüktür Sayfa Adedi : viii+107 Danışman : Doç. Dr. Çağatay AKENGİN
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the“Effect of Active Learning Methods on Students' Success in Three-Dimensional Art Workshop Courses in Fine Arts High Schools”. Experimental design method was used in this study and it was carried out with 18 students receiving education in 1 branch within the scope of 11th grade ThreeDimensional Art Workshop course in Neşet Ertaş Fine Arts High School Painting Department. In the conceptual dimension of the study, content was created with literature review method, experimental and control groups were formed, one group was provided with educational practices based on Active Learning Methods while the other group received educational practices based on the traditional education method. In the study, concept map was limited with the application of game-based learning, brainwriting and bearing techniques in 6 weeks. Achievement test was applied to measure differences in knowledge levels before and after the application. In order to evaluate the results that emerged after the application, the three-dimensional design criteria scale was used for scoring by 3 experts and the mean values of scores were obtained. The data obtained were analyzed by SPSS 21 packaged software. As a result of the study, it was seen that education based on active learning approach was more effective than traditional teaching method in increasing students' success. Keywords : Art Education, Active Learning, Three-Dimensional Art, Structure Number of Pages : viii+107 Advisor : Assoc. Prof. Dr. Çağatay AKENGİN