Tasarlanmış mekân ve doğanın sanatla tecrübe edilmesi
Designed space and experience of nature with art
- Tez No: 592844
- Danışmanlar: PROF. DR. FULYA BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Günümüzde mekan; sanat, tasarım, insan ve doğanın bir araya gelmesi ile önemli bir metaya dönüşmüş ve oluşturulan mekanlar sürekli gelişim göstermiştir. Bu gelişmenin en önemli faktörlerinden birisi, sanat sürecinde kullanılan çevre ve mekan tasarımlarıdır. Fiziksel çevre insanı da kapsayan doğal, kültürel, tarihi, sosyal ve yapay ögeleri içinde barındıran ve bu olguların birbiri ile sürekli ve değişken bir etkileşime uğradığı dinamik bir olgudur. Bu nedenle çevre günlük yaşamın gerekleri ile doğal ve yapay ögeler kapsamında biçimlenmektedir. Çevreyi dönüştürme modernite ve sanayileşme ile birlikte insanlığın zararına gelişim göstermektedir. Oysa doğayı bozarak dönüştürmek yerine onu entegre biçimde dönüştürmek ve düzenlemek suretiyle doğayı kendi mekânımız kılabiliriz. İnsanın toplum ve doğa düzenini yeniden biçimlendirebileceği fikrinden hareketle hazırlanan bu tezde, bu düzenlemenin sanat bağlamında yapılmasının insanın düşünsel gelişimine de katkı sağlayacağına inanılmaktadır. Bu doğrultuda, daha önce sanat, mekân ve heykeli bir arada kullanan sanatçıların çalışmaları incelenmiş ve mekân ile doğanın sanatla tecrübe edilmesine ilişkin olarak örnek mekanlar tasarlanmıştır. Çalışmada modernite kıskacında kaybolan insan ve doğa ilişkisi yeniden anlamlandırılarak kuramsal çerçevenin üzerine tasarlanan uygulamalarımı oturtarak bu uygulamaların manifestoları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, space; art, design, human and nature have come together to become an important commodity and the spaces created have developed continuously. One of the most important factors of this development is the environment and space designs used in the art process. The physical environment is a dynamic phenomenon that includes natural, cultural, historical, social and artificial elements, including human beings, and these phenomena undergo a continuous and variable interaction with each other. As a constantly changing dynamic phenomenon, the environment is shaped by the requirements of daily life and within the scope of natural and artificial elements. The transformation of the environment has been developing to the detriment of humanity with modernity and industrialization. But instead of transforming nature by distorting it, we can make it our own space by integrating it into nature. In this thesis, based on the idea that human beings can reshape society and nature, it is believed that making this arrangement in the context of art will also contribute to the intellectual development of human beings. In this direction, the works of artists who previously used art, space and sculpture together were examined and sample spaces were designed in relation to the experience of space and nature with art. In this study, the relationship between man and nature lost in the grip of modernity is re-meaninged and the manifestos of these practices were discussed by placing their own practices on the theoretical framework.