Sanal teknolojik etkileşimler bağlamında dijital enstalasyon
Digital installation in the context of virtual technological interactions
  1. Tez No: 592846
  2. Yazar: GÜLÇİN GÜNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Sanatın en değişmez özelliği“değişimdir”. Bu değişimde, teknolojik gelişmeler ve kültürel dönüşümler önemli rol oynamaktadır. Kültürel oluşumlar sanatın biçimine, içeriğine etki etmektedir. Sanat ta bir görsel kültür öğesi olarak kültürel karakteristiği yansıtmaktadır. Bu nedenle sanatın, kültür ile birlikte değerlendirilmesi gereken bir olgu olduğu söylenebilir. Sanal olana yönelim ve etkileşim, dijital kültürü öncesiyle ayıran önemli özelliklerdendir. Bu durum dijital enstalasyonlar içinde geçerlidir. Simülatif kurgu, sanal ile gerçek arasındaki etkileşim dijital enstalasyonun öncülü biçimlerden ayıran belirgin özelliklerindendir. Bu bağlamda hem sanatla kültürel karakteristiği özdeşleştirme, hem de kültür kavrayışı ile sanatın anlaşılabileceğini günümüz yaklaşımlar ile değerlendirme araştırmanın eksenini oluşturmaktadır. Günümüz sanatı dijital enstalasyon ekseninde, yeni medya teknolojileri vedijital kültür ile birlikte değerlendirilmektedir. Araştırma, literatür incelenmesi ile başlayıp çözümleme ve tespitlerle son bulmuştur. Araştırmanın sonuç kısmında, bilgisayar teknolojileri kullanılarak oluşturulan sanal yapılar ve insan arasındaki etkileşime vurgu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The most invariable feature of art is“change”. Technological developments and cultural transformations play an important role in this change. Cultural formations affect the form and content of art. Art, in the same way, reflects the cultural characteristic as an element of visual culture. Therefore, it can be said that art is a phenomenon that should be evaluated together with culture. Interaction and orientation to the virtual is one of the most important features that differentiates the digital culture. This also applies to digital installations. Simulative fiction and interaction between virtual and real; the distinctive features of digital installations from precursor forms In this context, both identifying the cultural characteristics of art and evaluatesthe understanding of art with the understanding of culture with today's approaches is the axis of research, In the final part of the study, the interaction between the virtual structures and human being created by using computer technologies is emphasized. Today's art is evaluated along with digital media and digital media in the digital installation axis. Research has started with literature review and ended with analysis and determinations.