Eşfak Ahmed'in hayatı ve eserleri
Eshfaq Ahmed's life and works
  1. Tez No: 592861
  2. Yazar: NEBAHAT BAŞTÜRK ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL SOYDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Urdu Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın konusunu, Urdu Edebiyatı'nın önemli hikaye yazarlarından biri olan Eşfak Ahmed oluşturmaktadır. Tezimizde, Eşfak Ahmed'in hayatı ve edebiyata kattığı önemli edebi eserler ve Urdu Edebiyatı'nda nesir geleneği tahkik edilecektir. Kendisi ve çağdaşlarının döneminde Urdu öykücülüğünde çok büyük gelişmeler yaşanmıştır. Pakistan'da öykü yazarlığı, televizyon ve radyo yayıncılığında önemli bir yere sahip olan Eşfak Ahmed, 1925 yılında Hindistan'ın Firozpur şehrinin Muktaşar köyünde dünyaya gelmiştir. Eğitimini tamamladıktan sonra Pakistan radyosunda senaryo yazarlığıyla edebi hayatına bir başlangıç yaparak Urdu Edebiyatı'na pek çok öykü, roman, şiir ve seyahatname alanında önemli eserler bırakmıştır. O, şehirli ve köylü halk tarafından çok tutulan“Telkin Şah”adlı popüler bir radyo programı da yapmıştır. Önemli hizmetlerinden dolayı Pakistan Hükümeti tarafından“Hükümet Onur Ödülü”ve“Sitare-i İmtiyaz”ödüllerine layık görülen Eşfak Ahmed 2004 yılında vefat etmiştir. Bu çalışmamızda, Pakistan'ın önemli yazarlarından biri olan Eşfak Ahmed'in hayatı ve eserleri incelenerek Urdu Edebiyatı'na olan katkısı ele alınmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The subject of our study, Eşfak Ahmed who is one of the most important writer in short story writing in Urdu Literature. In the Thesis, Eşfak Ahmed's life and important works that he added in literature and prose tradition in Urdu Literature includes.He and his contemporaries experienced great developments in Urdu storytelling. Eşfak Ahmed has an important role in short story writing, television and radio broadcasting in Pakistan who was born in the village Muktasar of city Firozpur of İndia in 1925. After completing education, he started to work as a scriptwriter in Pakistan radio and he wrote dramas, novel, poetry and travelogue. He also presented a popular radio programme“Talqeen Shah”which made him popular in the people in town and village. Eşfak Ahmed who was a recipient of the“President's Pride of Performance”and“Sitare-i İmtiaz”for his meritorious services in the field of literature and broadcasting, he died in 2004. In our study, Urdu Literature by taking current, Eşfak Ahmed who is the one of the most important writer in Pakistan, his life and works will be addressed by examining the contribution of the literature.