Circling Minerva: Quest for nation
Harelenen Minerva: Millete dair bir araştırma
  1. Tez No: 592862
  2. Yazar: SEDAT CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR BEDİRHANOĞLU TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tezin temel amacı millet kavramının günlük hayatta ve siyasette neden ve nasıl bu kadar güçlü bir kavram olduğu sorusuna cevap bulmaktır. Bu maksatla yürütülen teorik ve kavramsal sorunlaştırma, millet ve milliyetçilik literatüründe iki önemli akım olan Durkheimcı etno-sembolizm ve Weberci tarihsel sosyolojiye odaklanır. Çünkü bu iki teorik akım millet kavramını tanımlamak için yaygın olarak kullanılan kültüre ve devlete odaklanan yaklaşımlardır. Bu iki yaklaşımın millet olgusunu doğallaştırarak ve gücünü abartarak yetersiz bir millet tanımı sunduğunu öneren tez, milleti tanımlamak için sundukları sabitelerin ise geçersiz olduğunu savunur. Ancak, tez bir sabitenin olmayışının aslında millet kavramını güçlü kılan şey olduğunu önerir. Böylece millet mefhumu kendini boş bir gösteren olarak değişen tarihsel koşullara göre yeniden tanımlanabilmekte, milliyetçiliğinde dâhil olduğu ideolojilerle göre yeniden kurgulayarak genel-geçer bir kavram olarak kendini var etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis tries to answer the question of how and why the concept of nation has become so powerful in politics and everyday life. The theoretical and conceptual problematization conducted to this end focuses on two important strands in the literature on nation and nationalism: Durkheimian ethno-symbolism and Weberian historical sociology. For, they are these two theoretical strands that help define two main arguably constitutive aspects of the concept of nation, namely culture and state respectively. Concluding that these two perspectives fail to give persuasive accounts of“nation”by naturalizing it as well as exaggerating its power, the thesis will argue that these theories' common attempt to find an anchor for nation to explain its power fails. Yet the thesis also proposes that lack of an anchor is what makes the concept of nation powerful. Hence, nation can reconstruct itself as an empty signifier to be persistently redefined within changing historical conditions and through different ideologies, including nationalism.