Vergi hukuku açısından Türkiye'de ve bazı yabancı ülkelerde amortisman uygulamaları
Application of depreciation in turkey and some foreign countries in terms of tax law
- Tez No: 592860
- Danışmanlar: PROF. DR. SELDA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, İşletme, Law, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tezin amacı vergi hukukunda; işletmede bir yıldan fazla kullanılan ve yıpranmaya, aşınmaya veya kıymetten düşmeye maruz bulunan iktisadi kıymetlerin değerlerinin yok edilmesini ifade eden amortisman müessesesinin, bazı yurtdışı uygulamalarının karşılaştırmalı olarak incelenmesi ve bu kapsamda Türkiye uygulamasına bazı değişiklik önerileri sunulmasıdır. Tez çalışmasında internetten ve kütüphanedeki yayınlardan toplanan veriler; nicel ve nitel olarak incelenerek, ülkemiz uygulamalarına yönelik öneriler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine some of the overseas applications of depreciation institution, which refers to the destruction of the values of economic assets used in the enterprise for more than one year and subject to wear, erosion or depreciation in tax law, in a comparative way, and in this context, to present some amendment proposals for its application in Turkey. In the thesis study, the data collected from the internet and the publications in the library were examined quantitatively and qualitatively and the suggestions for the applications of our country were evaluated.