Algılanan stresin yaşam tatminine etkisi: Özel güvenlik görevlileri üzerine bir araştırma
The effect of perceived stress on life satisfaction: A research on private security officers
- Tez No: 592863
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ KAVCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı Özel Güvenlik çalışanlarının algılanan stres ve yaşam tatmin seviyelerinin incelenmesi, demografik değişkenlere göre çalışanların algılanan stres ve yaşam tatmin seviyelerinde anlamlı bir farklılık olup olmadığının belirlenmesidir. Araştırmada Bolu İlinde bulunan Özel Güvenlik çalışanlarının 246 personelle birebir görüşülerek Algılanan Stres Ölçeği, Yaşam Tatmin Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formundan oluşan toplam üç anket uygulanmıştır. Özel güvenlik çalışanlarının algılanan stres ve yaşam tatmini seviyeleri arasında ilişki olup olmadığı incelenmiştir. Daha sonra çalışanların algılanan stres ve yaşam tatmini seviyeleri; cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu, çalışma süresi (kıdem) ve bulundukları statü (unvan) değişkenlerine göre farklılık olup olmadığı incelenmiştir. SPSS programının bir sürümü ile basit doğrusal regresyon analizi, T Testi, Anova Testine, tabi tutulmuş olup değişkenler arasında anlamlılık seviyelerinde p=0.05 değeri esas alınmıştır. Yapılan analizler neticesinde, özel güvenlik görevlilerinin algılanan stres ve yaşam tatmini seviyeleri arasında anlamlı ve negatif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan personelin demografik özelliklerine göre cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu, çalışma süresi (kıdem) değişkenlerinde farlılık bulunmuş bulundukları statü (unvan) değişkeninde algılanan stres ve yaşam tatmini seviyeleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relationship between perceived stress and life satisfaction levels of private security workers and to determine whether there is a significant difference in perceived stress and life satisfaction levels according to demographic variables. A total of 3 questionnaires, including the Life Satisfaction Scale, the perceived stress and Inventory, and the Personal Information Forum, were administered to 200 staff members from the penal institutions. Whether there is a relationship between perceived stress and life satisfaction among the employees of the penitentiary. Then the perceived stress and life satisfaction levels of the employees; whether gender, age, marital status, educational status, year of office (seniority) and status of their status are different. SPSS program was used through T Test, Anova Test, Frequency Analysis and Correlation Analysis to gauge the variations based on p = 0.05 value. As a result of the analysis, it was determined that there was a significant relationship between perceived stress and life satisfaction levels of private security personnel. This diversity is negative and has medium level of strength. According to demographic characteristics of the surveyed personnel, there was significant difference between perceived stress and life satisfaction levels.