özgün seramik formlarda ajur tekniği uygulamaları
opening techniques in cıntemporary ceramic forms
  1. Tez No: 592868
  2. Yazar: MÜZEYYEN TÜRKCAN
  3. Danışmanlar: PROF. KAAN CANDURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Tezin birinci bölümün de seramik dekorlarına kısa bir giriş yapılmış, Devamında Seramik dekorunun tanımıyla birlikte seramik dekorunun tarihçesine kısa bir bölümde yer verilmiştir. Daha sonra birinci bölümde Seramik dekor çeşitleri tanımlarıyla birlikte detaylı bir şekilde açıklanmaya çalışılmıştır. ikinci bölüm de Ajur tekniği ayrıntılı bir şekilde tanımlanmış, tarihçesiyle anlatılmış, genel anlamlarıyla açıklanmaya çalışılmış ve uygulama yöntemleri ele alınmıştır. Son olarak ikinci bölümde ajur dekorları ile çağdaş seramik form uygulamasıyla ortaya etkili işler çıkaran sanatçılardan örneklere yer verilmiştir. Aynı zaman da Sanatçıların eserlerinin bilgileri ve sanatçı biyografilerinden de bahsedilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde kişisel uygulamalar ve açıklamaları yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In the first part of the thesis, a short introduction to the ceramic decors is made. Afterwards, Along with its definition, the history of ceramic decors, is given in a short section. Then in the first part, ceramic decor types is tried to be explained with definitions in detail. In the second part, the openwork technique is described in detail, its history is explained, it is tried to be explained in general sense and application methods are discussed. Finally in the second part, examples of artists who made effective works in openwork decors with contemporary ceramic form application are given. At the same time The information about artists' works and artist biographies are mentioned. In the third and last part of thesis, personal applications and explanations are given.