İşçinin sendikal feshe karşı korunması
Protection of workers against union termination
  1. Tez No: 592867
  2. Yazar: NİSA ÖREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCÜMENT ÖZKARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Sanayi Devrimi ile birlikte ortaya çıkan işçi sınıfı, çalışma hayatında karşılaştığı ekonomik ve sosyal olumsuzluklarla mücadele edebilmek adına örgütlenme yoluna gitmiştir. Örgütlenme sürecinin ürünü olan sendikalar, işçilerin ekonomik ve sosyal hak ve menfaatlerini korumak adına faaliyette bulunmaya başlamıştır. Örgütlenme özgürlüğü ve bunun bir uzantısı olan sendika özgürlüğü gerek uluslararası belgelerde gerekse iç hukuk düzenlemelerinde bir insan hakkı olarak kabul edilmiş ve bu özgürlüğü ihlal eden davranışlara karşı güvence altına alınmıştır. Çalışmamızda“İşçinin Sendikal Feshe Karşı Korunması”başlığı altında öncelikle sendika ve sendika özgürlüğü kavramlarına, sonrasında ise sendikal nedenle fesih kavramı ve güvence hükümlerine yer verilerek iş sözleşmesi sendikal nedenle feshedilen işçinin başvurabileceği hukuki, idari ve cezai yaptırımlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The employee class, which emerged with the Industrial Revolution, sought to organize in order to fight the economic and social negativity it faced in the working life. The trade unions, which are the product of the organizing process, have started to operate in order to protect the economic and social rights and interests of the employees. Freedom of association and union freedom, which is an extension of it, have been recognized as a human right both in international documents and in domestic law regulations and are guaranteed against behavior that violates this freedom. In our study, under the heading“Protection of workers against union termination”, firstly, the concepts of trade union reasons, the employment contract was terminated for a trade union reason. Legal, administrative and criminal sanctions that the employee may apply to have been examined.