Suçta etken olabilecek kişilik boyutlarının incelenmesi
- Tez No: 59288
 - Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ZİYALAR
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada, suçluluğun oluşumunda etken olabilecek kişilik özellikleri araştırılmıştır. Ayrıca sosyo-demografik ve kriminolojik özellikler de değerlendirilmiştir. Üsküdar Paşakapısı Cezaevinde bulunan 100 erkek tutuklu deney grubunu, Adli Tıp Kurumunda çalışan suç işlememiş 50 erkek ise kontrol grubunu oluşturmuşlardır. Deney grubu suç türlerine bağlı olarak Ekonomik suçlar ve Cebir-şiddet suçları olmak üzere iki ana grupta incelenmiştir. Çalışmada, Eysenck Kişilik Envanteri, Rorschach Kişilik Testi ve Alexander zekâ testi ile sosyo-demografik ve kriminolojik özellikleri kapsayan kişisel bilgi formu kullanılmıştır. H.J.Eysenck'in ileri sürdüğü Norotizm, Psikotizm ve Dışadönüklük boyutlarının suçluluktaki rolleri, ayrıca suçlularda dış gerçeklere yaklaşım, gerçeklerin algılanması ve değerlendirilmesi, duyguların ifadesi ve kullanımı, affektif gereksinimler ve ifadeleri, sosyal çevreyle ilişkiler, anksiyete durumları, agresif dürtülerin ifadesi, beden imgesi, kişiliğin duygulanım tipi ve ego yapısı incelenmiştir.Deney grubuyla kontrol grubu arasında Nörotizm ve Dışadönüklük boyutlarında farklılıklar görülmemiştir. Tsi- kotizm" boyutu psikopatik eğilimleri kapsamaktadır ve deney grubunun daha yüksek düzeyde psikopatik eğilimler taşıdığı tesbit edilmiştir. Suçluların çoğunun dış gerçeklere çok yönlü yaklaşama dıkları ve olayları nesnel, akılcı değerlendiremedikleri, duy gularını uygun biçimde ifade edemedikleri, sosyal çevreyle uyumlu ve doyurucu ilişkiler kuramadıkları, ego yapılarının zayıf olduğu görülmüş, zekâ seviyesi bakımından kontrol grubuna göre anlamlı farklılık tesbit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigated personality traits that may lead to delinquency and evaluated social, demographic, and criminologic features. The study included 100 males who were incarcerated in Üsküdar Paşakapısı Prison and 50 male controls who were employed in Forensic Medicine Institution. The study group was examined under two subgroups depending on the forms of crime, namely economic crime and violent offense. Eysenck Personality Questionnaire, Rorschach Per sonality Test, and Alexander Intelligence Test, and personal information questionnaire including social, demographic, and criminologic features were used in the study. Eysenck's personality dimensions of neuroticism, psychoticism and extraversion were assessed with regard to their roles in crime. The study also investigated criminals in terms of their approaches to the outside world, perception and evaluation of the facts, expression, and utilisation of feelings, affective needs and their expression, relations with social environment, their status of anxiety, expression of their aggressive drives, body image, type of temperament of the personality, and ego construct. No differences were observed in the dimensions ofNo differences were observed in the dimensions of neuroticism and extraversion between the study group and the control group. Dimension of psychoticism consists of psychopathic features and it has been observed that the study group had higher levels of psychopathic features compared with the control group. The study revealed that most of the delinquents lacked multiple approaches to the outer facts, that they could not make objective and rational evaluations of the events, that they did not have an appropriate expression of their feelings, that they lacked the ability to institute favourable and satisfactory relations with their social environment and had weakness in their ego constructs. No significant difference was detected between the study group and the control group with respect to the intelligence level.