Sağım sistemlerinde kullanılan elektronik pulsatörler için merkezi bir kontrol ünitesi geliştirilmesi
Development of a central control unit for electronic pulsators used in milking systems
- Tez No: 104421
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECAİ GÜRHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SAĞIM SİSTEMLERİNDE KOLLANILAN ELEKTRONİK PÜLSATÖRLER İÇİN MERKEZİ BİR KONTROL ÜNİTESİ GELİŞTİRİLMESİ Burak GELEĞEN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinalan Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Recai GÜRHAN Ülkemizde süt sığırcılığı yapan işletmelerde sağım makinası kullanımı giderek artmaktadır. Ancak sağun makınalanmn işletme parametreleri açısından, süt sağımının isteklerini karşılayabilecek özellikte olması Bu çalışmada; sağım performansı, süt verimi ve meme sağlığı yönünden önemli olan nabız aygıtı karakteristiklerinin iyileştirilmesini sağlayabilecek ve süt sağım makinasındaki vakum düzenlerindeki dalgalanmalardan etkilenmeyecek bir elektronik nabız aygıtı için merkezi bir kontrol ünitesinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Süt sağun makinasınm elektronik nabız aygıtının merkezi kontrolü amacıyla, otomasyon sistemlerinde yaygın olarak kullanılan PLC (Programming Logical Controls) cihazı kullanılmıştır. Yapılan denemeler sonucunda, otomasyon sisteminin sağımda istenen tüm parametre değerlerini yüksek bir kararlılıkla koruyabildiği belirlenmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Elektronik nabız aygıtı, Otomasyon, PLC ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DEVELOPMENT OF A CENTRAL CONTROL UNIT FOR ELECTRONIC PULSATORS USED IN MILKING SYSTEMS Burak GELE?EN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor: Assoc Prof. Dr. Recai GÜRHAN There is an increasing use of milking machines in dairy farms in Turkey. Hence, milking machines should meet the requirements of milking in operation parameters. In this study, the development of a central control unit which wouldn't be affected from the changes in milking machines vacuum system, and has positive effect on milking performance, milking efficiency and teath health is aimed. PLC (Programming Logical Controls) tool that widely used in automation system is used for the control of electronic pulsator of the milking machine. According to the test results, it is determined that all the parameter values in milking are satisfied in high stability by the automation system. KEY WORDS : Electronic Pulsator, Automation, PLC. Ill