Yüke duyarlı oransal yön kontrol valflerinin basınç kaybı ve ısınma yönünden iyileştirilmesiyle enerji verimliliğinin arttırılması
Increasing energy efficiency of load-independent mobile hydraulic valves by improving pressure loss and heating characteristics
  1. Tez No: 592901
  2. Yazar: ÖZGÜN TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Mobil iş makinaları, çalışma ömürleri boyunca önemli miktarlarda yakıt tüketimi yapmaktadırlar. Bu durum finansal boyutunun dışında çevreye olan olumsuz etkilerinden dolayı da istenilmeyen bir durumdur. Günümüzde mobil akışkan gücü uygulamaları, yaptıkları işe oranla daha fazla enerji sarf etmektedirler. Dünyada geleceğe yönelik en büyük hedeflerden biri olan yakıt sarfiyatı yönünden uygulamaların iyileştirilmesi amacına yönelik olarak, mevcut akışkan kontrol sistemlerinin de iyileştirilmesi ihtiyacı doğmuştur. Bu yüzden bu tezde hidrolik valf kaynaklı sisteme yansıyan güç yüklerinin düşürülmesi hedeflenmiştir. Valf kaynaklı kayıplar, sistemde kullanılmak üzere seçilen valfin çalışma prensibine bağlı oluşan kayıplar ve valf iç yapısı kaynaklı kayıplar olarak ikiye ayrılır. Çalışma prensibine bağlı oluşan kayıpların iyileştirilmesi amacıyla Amesim yazılımı kullanılarak simülasyon modelleri oluşturulmuştur. Bir diğer kayıp türü olan valf iç yapısı kaynaklı kayıpların iyileştirilmesi amacıyla Solidworks Flow Simulation ortamında yeni tasarımın akış analizleri yapılmıştır. Tüm bu analiz ve simülasyon çıktıları kullanılarak sistemin güç gereksinimleri hesaplanıp, sistemler enerji verimliliği ve yakıt sarfiyatı yönünden karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mobile construction equipment consumes significant amounts of fuel during their working life. This situation is undesirable due to the negative effects on the environment besides its financial dimension. Today, mobile fluid power applications consume more energy than the useful work they do. In order to improve the applications in terms of fuel consumption, which is one of the biggest targets for the future in the world, there is a need to improve the existing fluid control systems. Therefore, in this thesis, aim is reduction of power loads reflected to the system due to hydraulic valve. The losses caused by the valve are divided into two; first one is losses due to operating principle of the valve, second one is losses caused by the valve internal structure. In order to improve the losses due to the working principle, simulation models were created by using Amesim software. Flow analysis of the new design was performed in Solidworks Flow Simulation environment in order to improve losses caused by valve internal structure which is another type of loss. By using all these analysis and simulation outputs, the power requirements of the system are calculated and the systems are compared in terms of energy efficiency and fuel consumption.