Türkiye- Avrupa Birliği ilişkilerinin Gümrük Birliği sonrası dönemde kültürel açıdan söylem düzeyinde incelenmesi
Inquiry of cultural relations between Turkey and the European Union on discourse level within customs union years
  1. Tez No: 592914
  2. Yazar: EBRU SEDA ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHUN BURAK SÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kalite Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada Türkiye ile Avrupa Birliği arasında kültürel anlamda tam entegrasyonun mümkün olup olmadığı araştırılmaktadır. Türkiye ile Avrupa arasında tam kültürel entegrasyonun mümkün olup olmadığıdır. Çalışmanın alt başlıkları olarak Avrupa kimliği, Türk kimliği, Türkler ile Avrupalıların ortak kültür, tarih, coğrafya geçmiş ve varlıkları tartışılmaktadır. Avrupa kimliğinin net çizilmiş sınırlarının olmaması, Yeni Dünya Düzenindeki belirsizlik, çok kültürlülük, kaos, post-modernite,Uygarlıklar Çatışması, tek veya çok kutupluluk gibi unsurlar Türkiye ile Avrupa arasında hatta Avrupa Birliği arasında tam kültürel entegrasyonundaki muhtemel engellerdir. Türkiye'nin Cumhuriyet İnkılabının öncü yıllarındaki kültür ikliminin coşkusunu yitirmesi, Türkiye'de ve Avrupa'da yükselen radikal siyasal akımlar, Aydınlanma Felsefesinden kopuşlar kültürü de etkileyen olaylardır. Diğer taraftan Avrupa ile aramızdaki alışveriş olumludur bu nedenle geliştirilmelidir. Batıdaki olumsuz Türk imgesini olumlamak anlamında yapılabilecekler vardır. Bu konuda yapılanların nitelik ve nicelik olarak geliştirilmesi gerekir. Çünkü bir bakıma biz Avrupayız bunu Avrupaya hissettirmeliyiz zira modern anlamda kimlik hissetmeye dayalıdır.
Özet (Çeviri)
This study inquires whether whether cultural full integration between Turkey and Europe is possible. As for the titles of this study, European identity, Turkish identity, common cultural, historical and geographical background and heritage have been discussed. Elements such as vague and non-defined border lines of European identity, uncertainty in the New World Order, multi-culturalist disputes, chaos, the nature of post-modernity, the Clash of Civilisations, uni-polarity and multi-polarity are plausible obstacles for cultural full integration between Turkey and Europe even the European Union. Loss of desire for high cultural climate of early Republican era, radical political mainstreams both in Europe and Turkey, departure from Enlightenment philosophy are also culturally influential facts. On the other hand cultural cooperation and collaboration between Europe and Turke are affirmative, thereby it must be maintained and developed. There are steps to be taken in order to affirm the Turkish image in the West. Steps which have been taken to realize these goals must be developed quantitatively and qualitatively. Moreover, we are European in one sense and we must make Europe feel it deeply because identity is concerned with feeling in modern sense.