Trança (Dentex gibbosus) yumurtalarının morfometrik özelliklerinin tanımlanması
Description of morphometric characteristics of pink dentex (Dentex gibbosus) eggs
  1. Tez No: 592915
  2. Yazar: OZAN OKTAY
  3. Danışmanlar: PROF. CÜNEYT SUZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Biology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada son yıllarda kültürü yapılan potansiyel yeni türler arasında değerlendirilen trançanın yumurta özellikleri ve kalite kriterleri incelenmiştir. Bu kapsamda doğal üreme periyodunda anaçlardan alınan yumurtalar 19,5±0,3 °C'de inkube edilmiş ve 39 saatin sonunda açılım %87,6±0,4 oranında gerçekleşmiştir. Yumurta çapı 0,728±0,056 mm, yağ damlası çapı ise 0,144±0,002 mm olarak ölçülmüştür. Yumurtalara ait morfometrik karakterlerden yumurtası ve yağ damlası çaplarının yanında vitellüs kesesi, yumurta ve yağ damlası alanları incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Sonuçta trança yumurtalarının Sparid üyelerinin yumurta özelliklerine yakın sonuçlar göstermesi, ortalama yumurta çapının vitellüs kesesi çapına oranının 1'e yakın olması, yağ damlasının sayısının tek olması, şeklinin küresel ve homojen olması trança yumurtasının ideal bir larva kültürü için gerekli yumurta kalite kriterlerine sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, egg characteristics and quality criteria were investigated in pink dentex, Dentex gibbosus, which is the considered as potential candidate species in the recent years. In this sense, breeders spawned and obtained eggs were incubated at 19,5±0,3 °C. Also, hatching was observed at the end of the 39 hours and also hatching rate was %87,6±0,4. Diameters of egg and oil globule was measured as 0,728±0,056 mm and 0,144±0,002 mm, respectively. Additionally, some morphometric characteristics of egg square of egg, oil globule and yolk sac, with diameters of them were investigated and compared. As a result, characteristics of pink dentex egg were presented typical properties of Sparidae egg and also some characteristics such as ratio between egg diameter and yolk sac diameter was estimated nearly 1, has single oil globule which has spherical shape and homogenous could be considered that it is has quality criteria for requirements of optimal larviculture.