Kur'an'da ismi geçen putlar ve cahiliye Arap toplumu içerisindeki yeri
Putes named in the Qur'an the place in the Arabian society
- Tez No: 592923
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKET KOTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Kur'an'ın ilk hitap ettiği topluluk olan Cahiliye toplumunun inanç, örf, adet ve idari yapısının bilinmesi Kur'an'ın değiştirdiği inançları belirleme konusunda bize yardım etmektedir. Cahiliye Araplarının yaşayış şekilleri, sosyal yönleri ve dünya tasavvurları geçmişten günümüze kadar araştırmalara konu olmuştur. Kur'an'da ismi geçen putların Cahiliye toplumundaki yeri ve önemi Cahiliye Araplarının tanrı ve ahiret inançlarının nasıl olduğunu ortaya koymaktadır. Bu nedenle Kur'an'ın sunduğu tanrı anlayışının doğru anlaşılması için nazil olduğu ortam ve toplum şartlarının iyi bilinmesi gerekmektedir. Cahiliye Araplarının inançlarının temelinde Allah inancı bulunmakla birlikte zaman içerisinde koyu bir putperestliğe bulaştıkları da bilinmektedir. Cahiliye Araplarında putlara tapınmanın ilk olarak nasıl başladığı, puta tapınmanın şekilleri, sebepleri gibi hususlar bu putperestlik algısının arka planını oluşturmaktadır. Bütün boyutlarıyla Kur'an'ın mesajının iyi anlaşılması, cahiliye toplumunu karakterize eden unsurların anlaşılmasına bağlıdır. Bu sebeple de Kur'an da ismi geçen putların, Cahiliye Arap toplumundaki yeri araştırmamızın konusunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The knowledge of the beliefs, customs, tradition and administrative structure of the first community addressed by the Qur'an, the pagan Arabs, helps us to identify the beliefs that the Qur'an has changed. The way of life, social aspects and the world views of the pagan Arabs have been the subject of research from the past to the present. The position and significance of the idols of the Pagan Arabs mentioned in the Qur'an reveals the nature of the pagan Arabs belief in God and the Hereafter. For this reason, it is necessary to know the environment and society conditions which the Qur'an was revealed in order to understand the concept of God presented in the Qur'an. Although the foundation of the beliefs of the pagan Arabs consisted of the belief in Allah, it is known that they have been involved deeply in paganism. The way the pagan Arabs idol worship began, the forms of the idol worship and the reasons, constitute the background of this idolatry perception. A good understanding of the Qur'an's message in all its dimensions depends on an understanding of the elements that characterize the pagan Arab society. For this reason, we chose to research the idols mentioned in the Qur'an and their position within the Pagan Arab society.