Ekinezyanın yaprak ve çiçek ekstraktlarının antikanser ve bazıbiyolojik özelliklerinin incelenmesi
Examination of anticancer and some biological properties of leafand flower extracts of echinacea
  1. Tez No: 592960
  2. Yazar: KHAWLA OMRAN MOHAMED SHARIF
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. MEHMET CENGİZ BALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Genetik, Bioengineering, Genetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Ekinezya, birçok ülkede şifalı bir bitki olarak önemli değeri olan geleneksel bir bitkidir. Çoğunlukla immünolojik özellikleriyle solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. Bu çalışma, farklı Ekinezya çiçek ve yaprak ekstraktlarının antimikrobiyal, anti-tümör ve DNA koruma etkinlikleri gibi biyolojik etkilerini araştırmak için yapılmıştır. Ekinezya çiçek ve yaprak ekstraktlarının antimikrobiyal etkinliği, 21 gram pozitif ve gram negatif bakteriye karşı etkileri su, metanol ve etil asetat ekstreleri kullanılarak incelenmiştir. Ekstraktların MİK (Minimum inhibitör konsantrasyon) ve MBC (Minimum bakterisit konsantrasyon) değerleri belirlenmiştir. Tüm bakteri suşları, Ekinezya ekstraktlarına karşı duyarlılık sergilerken, metanol ekstraktı, 62.5- 125 μg/mL MİK değer aralığı ile tüm mikroorganizmalara karşı önemli MİK sunmuştur. Ayrıca, yaprak ve çiçek özütleri için mükemmel antimikrobiyal aktivite, Enterococcus faecalis ATCC 2521 gibi gram pozitif bakterilere karşı tespit edilmiştir. Tüm ekstraktlar için DNA koruma deneyi gerçekleştirilmiştir. Ekinezyanın çiçek ve yaprak ekstraktları iki konsantrasyonda (10 ve 50 mg / mL), herhangi bir DNA koruyucu etki sergilememiştir. HeLa tümör hücre hattına karşı sitotoksisite, çeşitli ekstrakt konsantrasyonlarında 24 ve 48 saat MTT hücre canlılık testi ile belirlenmiştir. Ekinezyanın metanol ve etil asetat ekstraktları, yüksek sitotoksik etkilerin zamana ve doza bağlı olduğunu göstermiştir. Öte yandan, metanol çiçek ekstraktı 48 saatlik muameleden sonra IC 50 için en düşük konsantrasyon olan 62.5 μg/mL ve 73.03 μg/mL ile en büyük antiproliferatif etkinlik göstermiştir. Özet olarak, bu araştırma Ekinezyanın biyolojik özellikler açısından bakteri ve tümör hücre hatları üzerindeki etkilerine dayanan iyi kalitede bilimsel verilere sahip olduğunu göstermiştir. Bu ekstraktlar, hastalık tedavisine yönelik ilaç elde etmek için olası bir kaynak olabilir. Bununla birlikte, Ekinezya preparatları için güvenli farmasötik profillerin geliştirilmesi ve kurulması için gelecekte araştırmalar yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Echinacea is a traditional plant which has significant value as a medicinal herb in several countries. It is mostly utilized based on the immunological properties and particularly in the treatment of respiratory infections. This research study was conducted to investigate the biological effects of different Echinacea flower and leaf extracts for the activities of antimicrobial, anti-tumor and DNA protection. Antimicrobial efficiency of Echinacea flower and leaf extracts were examined utilizing water, methanol and ethyl acetate extracts, which tested against 21 gram positive and gram negative bacteria. The MIC (Minimum inhibitory concentration) and MBC (Minimum bactericidal concentration) values of extracts were determined. All the bacteria strains presented sensitivity to Echinacea extracts, however, the methanol extract presented significant MIC against all the microorganisms with MIC value range 62.5-125 μg/mL. In addition, the excellent antimicrobial activity for the leaf and flower extracts was against the gram-positive bacteria, such as Enterococcus faecalis ATCC 2521. A DNA protection assay for all extracts was tested. Echinacea flower and leaf extracts at two concentrations (10 and 50 mg/mL), did not show any DNA protective effect. Cytotoxicity against HeLa tumor-cell line was determined via MTT cell viability test for 24 and 48 hours at diverse extracts concentrations. The methanol, and ethyl acetate extracts of Echinacea indicated high cytotoxic effects depends on time and dose manner. On the other hand, methanol flower extract showed the greatest antiproliferative activity with the smallest concentration of 62.5 μg/mL and 73.03 μg /mL for IC50 after 48 hours treatment. As a summary, this research study indicated that Echinacea has good quality scientific data for biological properties based on the effects on bacteria and tumor cell lines. This extracts could be a possible source to obtain medicines for disease treatment. However, future researches have been required for the development and establishment of the safe pharmaceuticals profiles for Echinacea preparations.