Acil servis hemşirelerinin duygusal emek davranışları ve alarm yorgunluk düzeylerinin belirlenmesi
Determination of emotional labor behaviors and alarm fatigue levels of emergency room nurses
- Tez No: 990122
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA KARABEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Hemşireliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, acil servis hemşirelerinin duygusal emek davranışları ile alarm yorgunluğu düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Acil servis, yoğun duygusal etkileşimin yaşandığı ve hem hastaların hem de hasta yakınlarının yüksek düzeyde duygusal tepki gösterebildiği bir birimdir. Bu nedenle hemşirelerin duygusal tepkilerini profesyonel çerçevede yönetmeleri büyük önem taşımaktadır. Araştırmanın örneklemini 167'si kadın, 231'i erkek olmak üzere toplam 398 hemşire oluşturmuştur. Veriler Tanıtıcı Özellikler Formu, Alarm Yorgunluğu Ölçeği ve Duygusal Emek Davranışları Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Örneklem hesaplaması, evreni bilinen örneklem formülü temel alınarak %95 güven aralığı ve %5 hata payıyla gerçekleştirilmiştir. Bulgular, duygusal emek davranışı ile alarm yorgunluğu arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir (r=0.551; p=0.001). Hemşirelerin duygusal emek düzeylerinin genel olarak yüksek olduğu, yüzeysel, derinlemesine ve doğal duygu gösterimi alt boyutlarında da benzer şekilde yüksek puanlara sahip oldukları belirlenmiştir. Bu durum, acil servis gibi stres düzeyi yüksek ortamlarda duygusal emek davranışının daha görünür hale geldiğine ilişkin literatürle uyumludur. Cinsiyet, yaş, medeni durum, çocuk sahibi olma, eğitim ve mesleki örgüt üyeliği gibi değişkenlerin duygusal emek üzerinde anlamlı etkisi olmadığı; buna karşın meslekte çalışma yılı, acil serviste çalışma yılı ve meslekten memnuniyet düzeyinin anlamlı farklılık oluşturduğu saptanmıştır. v Araştırmada alarm yorgunluğunun hemşirelerde orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, acil servis hemşirelerinin yüksek düzeyde duygusal emek harcadıkları, orta düzeyde alarm yorgunluğu yaşadıkları ve bu iki değişken arasında anlamlı bir ilişki bulunduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between emotional labor behaviors and alarm fatigue levels among emergency department nurses. The emergency department is a unit characterized by intense emotional interactions, where both patients and their relatives frequently display heightened emotional responses. Therefore, it is essential for nurses to manage their emotional reactions within a professional framework. The study sample consisted of 398 nurses, including 167 women and 231 men. Data were collected using the Descriptive Characteristics Form, the Alarm Fatigue Scale, and the Emotional Labor Behaviors Scale. Sample size calculation was performed using the known population sampling formula, based on a 95% confidence interval and a 5% margin of error. The findings revealed a moderate, positive, and statistically significant relationship between emotional labor behaviors and alarm fatigue (r = 0.551; p = 0.001). Nurses were found to have generally high levels of emotional labor, with similarly high scores in the subdimensions of surface acting, deep acting, and natural emotional expression. This outcome aligns with the literature, which indicates that emotional labor becomes more pronounced in high-stress environments such as emergency departments. Variables such as gender, age, marital status, parental status, educational level, and membership in a professional organization did not demonstrate a significant association with emotional labor; however, years in the profession, years working in the emergency department, and satisfaction with being a nurse were found to have significant effects. vii The study also demonstrated that nurses experience a moderate level of alarm fatigue. In conclusion, the findings indicate that emergency department nurses exhibit high levels of emotional labor, experience moderate levels of alarm fatigue, and that there is a significant relationship between these two variables.