Öğün sıklığı, uyku süresi ve uyku kalitesinin ağırlık kazanımına etkisi
The effect of meal frequency, sleep duration, sleep quality on weight gain
  1. Tez No: 592975
  2. Yazar: NİMET PETEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEZBAN ESEN KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğün sıklığı, uyku süresi ve uyku kalitesinin ağırlık kazanımı üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu araştırma hamile ve emzirmeyen 249 kişi (60 erkek, 189 kadın) ve son altı ay içinde kilo kaybı veya kronik hastalık nedeniyle diyet yapmayan kişilerle gerçekleştirilmiştir. Bireylerin beslenme alışkanlıkları, kişisel özellikleri ve besin tüketim kaydı (3gün 24 saatlik) anket formuyla sorgulanmıştır. Formların verileri Ocak 2016-Ağustos 2017 tarihleri arasında elde edilmiştir ve katılımcıların yaşları 18 ile 65 arasında değişmektedir. Besin tüketim kayıtlarına bireyler yemeğe başlama zamanlarını ve bitirme zamanlarını kaydetmişlerdir. Kayıtlardan elde edilen verilere göre öğün sayısı ile tüketilen enerji hesaplanmıştır. Bireylerin uyku kalitelerini ve sürelerini tespit etmek amacıyla anketteki sonuçlar değerlendirilirken Uyku Şiddeti İndeksi(UŞİ) ve Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ)' den yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda“SPSS 21”programı kullanılarak veriler analiz edilmiştir. Bu çalışmada bireylerin yaş ortalamaları 33,41±11,58 yıl olarak belirlenmiştir. Beden Kütle İndeksi (BKİ) ortalamaları 25,44±5,40 kg/m²'dir. Katılım sağlayan kişilerin günlük tükettikleri ortalama öğün sayısı 3,97±1,1 olarak hesaplanmıştır. PUKİ 0 ile 21 arasında değişmekte olup, ortalaması 5,01±2,95'dir. Bireylerin uyku kalitesi incelendiğinde %61,4'ünün uyku kalitesinin iyi, %38,6'sının kötü olduğu görülmüştür. UŞİ 0 ile 28 arasında değişen değerler arasında olup, ortalaması 6,20±5,28'dir. Bireylerin %63,9'unda klinik olarak önemsiz düzeyde uykusuzluk, %29,3'ünde klinik olarak uykusuzluk alt ölçeği, %5,6'ünde klinik olarak orta düzeyde uykusuzluk ve %1,2'sinde klinik olarak şiddetli uykusuzluk olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of meal frequency, duration of sleep and the effect of sleep quality on weight gain. The study was carried out with 249 people(60 male, 189 female) who were not pregnant or lactating and who did not diet due to weight loss or chronic disease within the last 6 months. The personal characteristics and food habits of the individuals were questioned via a questionnaire form which includes the nutritional status of the individuals with 3 days 24 hours food consumption. The data of the forms were obtained between january 2016-Agust 2017 and ages of participants ranged from 18 to 65. Participants recorded the time that they started eating and finishing food consumption in their forms and number of meals was calculated by the researcher, on the basis of amount of energy consumed by this period. In order to determine sleep quality and duration of the subjects, the results of the survey were evaluated using The Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) and Insomnia Severity Index (ISI). Statistical analysis of the data obtained was performed by using“SPSS 21”packet program. The average age of participants in this study was 33.41 ± 11.58 years. The Body Mass Index (BMI) averages of the participants were measured as 25.44 ± 5.40 kg / m². The average per day number of meals consumed of participants was estimated 3.97 ± 1.1 meal/ day. Pittsburgh Sleep Quality Index ranged between 0 to 21 and mean value of Pittsburgh Index was 5.01 ± 2.95. When the sleep quality of the individuals was examined, it was observed that the sleep quality was good in 61,4% of the individuals and poor in 38,6% of them. The Insomnia Severity Index varied from 0 to 28 and average index was 6,20 ± 5,28. This research showed that clinically insignificant insomnia in 63.9% of the individuals, subthreshold insomnia in 29.3% of them, clinically moderate severe insomnia in 5.6% of them, and clinically severe insomnia in 1.2% of them.