Sultani çekirdeksiz üzüm çeşidinin (Vitis vinifera L.) güneş enerjili tünel tipi kurutucuda kurutulması ve kurutucu otomasyonu
Drying of sultana seedless grape (Vitis vinifera L.) in solar tunnel type dryer and automation of dryer
- Tez No: 592985
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL KARAASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez çalışmasında kırsal kesimde yer sergileriyle yapılan kurutmaya, alternatif bir kurutma seçeneği geliştirilmiştir. Kurutma sırasındaki olumsuz kurutma koşullarının istenen aralıklara çekilmesi kurutulan üzümün kalitesini arttırmaktadır. Kurutma sırasında ölçülen parametreler sisteme kaydedilmektedir. Bu parametreler kurutmanın kalitesini belirlemek ve kurutma işlemi hakkında bilgi almak için yapılması gereken hesaplama işlemlerinin girdisi olarak kullanılmaktadır. Bu tez kapsamında kurutma ürünü olarak üzüm meyvesi seçilmiştir. Üzüm meyvesi ön işlemsiz, ön işlemli ve ön işlemli ve 4 saat arayla tekrar ön işlem sıvısı uygulanan olmak üzere 3 farklı şekilde kurutulmuştur. Bu kurutma işlemleri arasındaki farklar değerlendirilmiştir. Yapılan çalışmada ön işlemli ve 4 saatte bir tekrar ön işlem sıvısı uygulanan kurutma örneği en hızlı, ön işlemli kurutma örneği orta hızda, ön işlemsiz kurutma örneği ise en yavaş şekilde kuruduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an alternative drying option has been developed for drying with rural exhibitions. Attracting negative drying conditions to desired intervals during drying increases the quality of dried grapes. The parameters measured during drying are stored in the system. These parameters are used as input to the calculation processes to determine the quality of the drying and to obtain information about the drying process. In this thesis, grape fruit was chosen as the drying product. The grape fruit was dried in 3 different ways, without pretreatment, pretreatment and pretreatment, and the pretreatment liquid was applied again every 4 hours. The differences between these drying processes were evaluated. In the study, it was observed that the pre-treatment and the pre-treatment fluid was dried at the fastest rate, the pre-treatment sample was dried at medium speed and the non-pre-treatment sample was dried at the slowest rate.