Okul müdürlerinin etkili iletişim becerileri ile öğretmenlerin mesleki motivasyonları arasındaki ilişki
The relationship between effective communication skills of school managers and teachers 'professional motivations
  1. Tez No: 592988
  2. Yazar: MİRAÇ KARAYİĞİT
  3. Danışmanlar: DR. ENDER KAZAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul müdürlerinin iletişim becerileri ile öğretmenlerin mesleki motivasyonları arasındaki ilişkiyi öğretmen algılarına göre tespit etmek ve bu iki değişken arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde iletişim kavramı, ikinci bölümde motivasyon kavramı, üçüncü bölümde iletişim ile motivasyon kavramları arasındaki ilişki ele alınmıştır. Son bölümde ise bulgular ve yorumlar kısmı yer almaktadır. İlişkisel tarama modeli kullanılarak yapılmış olan bu çalışma, 2018-2019 öğretim yılında Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı 33 devlet okulunda kolay ulaşılabilir örneklem yoluyla seçilen 316 öğretmen üzerinde uygulanmıştır. Ölçek verilerinin toplanmasında Torun (2015) tarafından geliştirilen“Yöneticim Ölçeği (İletişim Becerileri Ölçeği) ve Ural (1996) tarafından geliştirilen ”Mesleki Motivasyon Ölçeği" kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, öğretmenlerin okul müdürlerinin iletişim becerilerine ilişkin algıları yüksek düzeydedir. Özellikle erkek öğretmenlerin bu konuda algıları kadın öğretmenlerden daha yüksektir. Okul müdürlerinin iletişim becerileri öğretmenlerin branşlarına göre değişiklik göstermemiştir. Okul müdürlerinin iletişim becerileri ile öğretmenlerin mesleki kıdemleri arasında orta düzeyde pozitif bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin mesleki motivasyonları iyi düzeydedir. Öğretmenlerin genelde mesleklerini sevdiklerini, severek yaptıkları tespit edilmiştir. Öğretmenlerin mesleki motivasyonlarında kadın öğretmenlerin mesleki motivasyonlarının erkek öğretmenlerden biraz daha yüksek olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin branşlarına göre özellikle din kültürü öğretmenlerinin mesleki motivasyon düzeylerinin diğer branş öğretmenlerine göre daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin mesleki kıdemleri göz önünde bulundurularak yapılan analizlerde motivasyon konusunda mesleğine yeni başlayan ve meslek hayatının son yıllarındaki öğretmenlerin motivasyonlarının daha yüksek olduğu görülmüştür. Araştırmada elde edilen bir diğer önemli sonuç ise okul müdürlerinin iletişim becerileri ile öğretmenlerin mesleki motivasyonları arasında pozitif yönlü bir ilişki olmasıdır. Elde edilen veriler ışığında araştırma konusunda eğitim yönetimi araştırmacılarına, okul yöneticilerine ve ilgili kurum ve kuruluşlara konuyla ilgili uygulamaya yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the level of perception of primary school teachers' communication skills and their professional motivation and to reveal the relationship between these variables. For this purpose, the study consists of four parts. In the first section communication, in the second part motivation, in the third part the relationship between communication and motivation are discussed. In the last section, findings and comments are given. This study, which was conducted by using a correlational survey model, was applied on 316 teachers selected through easily availability sampling in 33 public schools of Düzce Provincial Directorate of National Education in 2018- 2019 academic year. The Executive Scale developed by Torun (2015) and the "Occupational Motivation Scale developed by Ural (1996) were used to collect the scale data. According to the results, teachers 'perceptions about school principals' communication skills are high. Especially male teachers have higher perceptions than female teachers. The communication skills of school principals did not change according to the branches of teachers. It is concluded that there is a moderate positive relationship between the communication skills of the principals and the seniority of teachers. Teachers' professional motivation is good. It was found that teachers generally liked their jobs and did it with pleasure. It was observed that the professional motivation of female teachers slightly higher than the male teachers in the professional motivation of the teachers. It was concluded that the level of vocational motivation of teachers of religious culture was higher than other branch teachers. In the analyzes made considering the seniority of teachers, It is seen that the motivation of the teachers who are new to their profession and in their last years of career is higher. Another important result of the study is that there is a positive relationship between the communication skills of the principals and the professional motivation of the teachers. In the light of the data obtained, recommendations were made to educational management researchers, school administrators and related institutions and organizations on the subject.