Okul müdürlerinin iletişim becerilerinin öğretmen motivasyonu üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of school principals' communication skills on teacher motivation
  1. Tez No: 723668
  2. Yazar: DERYA SÖĞÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE NECLA KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Araştırmada İstanbul ilinde faaliyet gösteren özel eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin okul müdürlerinin iletişim becerilerine yönelik algılarının öğretmenlerin motivasyon düzeyleri üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca öğretmenlerin iletişim becerilerine yönelik algılarının ve motivasyon düzeylerinin öğretmenlerin demografik ve mesleğe yönelik özelliklerine göre farklılaşma durumlar incelenmiştir. Araştırmanın amacına uygun olarak araştırmada betimsel tarama modeli ve ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul ilinde faaliyet gösteren özel eğitim kurumlarında görev yapan sınıf ve branş öğretmenleri oluşturmaktadır. Bu evrenden kolayda örneklem yoluyla seçilen 198 öğretmen araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama amacıyla anket formu kullanılmıştır. Öğretmenlerin okul müdürlerinin iletişim becerilerine yönelik algılarını ve mesleki motivasyon düzeylerini ölçmek amacıyla“İletişim Becerileri Ölçeği”ve“Öğretmen Motivasyon Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın verilerinin analiz edilmesinde SPSS 20 istatistik programı kullanılmıştır. Öğretmenlerin ölçeklerden aldıkları puanların normal dağılıma uygunluğu basıklık ve çarpıklık değerleri ile Kolmogrov Smirnov testi ile incelenmiştir. Ölçeklerden alınan puanların sosyo demografik ve mesleğe yönelik özelliklere göre farklılaşma durumlarının incelenmesinde bağımsız örneklemler için t testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Ölçeklerden alınan puanların birbiri arasındaki ilişkinin incelenmesinde Pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Öğretmenlerin okul müdürlerinin iletişim becerileri algılarının motivasyon düzeyleri üzerindeki etkisi çoklu doğrusal regresyon analiz ile incelenmiştir. Araştırmada veriler %95 güven düzeyinde analiz edilmiştir. Sonuç olarak araştırmada öğretmenlerin okul müdürlerinin anlama-empati kurabilmeleri ve sosyal rahatlık algılarının öğretmenlerin motivasyonları üzerinde istatistiksel bakımdan anlamlı etkisinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to examine the effect of teachers' perceptions of school principals' communication skills, working in private education institutions operating in Istanbul, on teachers' motivation levels. In addition, the differentiation of teachers' perceptions of communication skills and motivation levels according to teachers' demographic and professional characteristics were examined. In accordance with the purpose of the research, descriptive survey model and relational survey model were used in the research. The universe of the research consists of classroom and branch teachers working in private education institutions operating in Istanbul. 198 teachers selected from this universe by easy sampling constitute the sample of the research. Questionnaire form was used for data collection in the research.“Communication Skills Scale”and“Teacher Motivation Scale”were used to measure teachers' perceptions of school principals' communication skills and their professional motivation levels. SPSS 20 statistical program was used to analyze the data of the research. The conformity of the scores that the teachers got from the scales to the normal distribution were examined with the Kolmogrov Smirnov test, along with the kurtosis and skewness values. T-test for independent samples and one-way analysis of variance were used to examine the differentiation status of the scores obtained from the scales according to socio-demographic and occupational characteristics. Pearson correlation analysis was used to examine the relationship between the scores obtained from the scales. The effect of teachers' perceptions of school principals' communication skills on their motivation levels was examined by multiple linear regression analysis. In the study, the data were analyzed at the 95% confidence level. As a result, it was determined in the study that teachers' ability to understand and empathize with school principals and their perceptions of social comfort had a statistically significant effect on teachers' motivation.