Yeni medya ve aktifleşen seyircinin sinema ve televizyon içeriğine etkisi
The effect of new media and activated audience on cinema and television content
  1. Tez No: 592990
  2. Yazar: CAHİT ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEYHAN KANDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
İzleyicinin aktif veya pasif olduğu konusu uzun yıllardır tartışılagelen bir konudur. Yeni medya ve beraberinde getirdiği yeni iletişim teknolojileri izleyicinin aktif hale gelme sürecini hızlandırmıştır. Aynı zamanda dijital ortamın getirmiş olduğu kayıt ve takip imkanları bu durumun tespitini daha da kolaylaştırmıştır. Günümüzde eski medyanın alışkanlıklarından gelen dijital göçmenler, yeni medyanın içerisinde bulunduğu dünyada var olmuş dijital yerliler olmak üzere temel anlamda iki izleyici grubundan söz etmek mümkündür. Bu bağlamda tezimiz kitle iletişim kavramı ve geleneksel kitle iletişim araçlarını tanımlayarak başlamış, onların bu güne değin gelişim sürecini, yeni medya araçlarının ortaya çıkmasının üzerlerinde oluşturduğu etkiyi açıklayarak devam etmiştir. Ardından yeni medya kavramı üzerinde durulmuş, yeni medya teknolojisi, web ve internetin gelişim aşamaları perspektifinde aktarılmıştır. Bu esnada yeni medya üzerine kuramsal tartışmalar ve bilgisayar iletişimi ve etik üzerine görüşlere yer verilmiştir. Yeni iletişim ortamları sosyal ağlar ve dijital platformlar başlıklarıyla irdelenmiştir. Sonraki bölümde izleyici araştırmaları, aktif izleyici kuramları ve izleyici araştırmalarında kullanılan yöntemlerden bahsedilmiştir. Yeni medya ve aktif izleyicinin televizyon içeriğine etkisi televizyon türleri üzerinden incelenmiş ve güncel örnekler üzerinden değerlendirilmiştir. Aynı şekilde yeni medya ve aktif izleyicinin sinema ve belgesel içeriğine etkileri de güncel örnekler üzerinden incelenmiştir. Bu tez kapsamında aktif izleyicinin yeni medyanın vermiş olduğu imkanlar dahilinde televizyon ve sinema içeriğine etkileri üzerine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The issue of whether the audience is active or passive is an issue that has been discussed for many years. The new media and the new communication technologies brought together have accelerated the audience's activation process. At the same time, the recording and tracking possibilities brought by the digital media have made it easier to detect this situation. Today, it is possible to talk about two main groups of viewers, digital immigrants coming from the habits of the old media, and digital natives who existed where the new media is located. In this context, our thesis started by defining the concept of mass communication and traditional mass media and continued their development process by explaining the effect of the emergence of new media. Then, the concept of new media was emphasized and new media technology, web and internet development stages were transferred in perspective. In the meantime, theoretical debates on new media and views on computer communication and ethics were included. Social media and digital platforms are discussed under the heading of new communication environments. In the next section, audience research, active audience theories and methods used in audience research are discussed. The effect of new media and active viewers on television content was examined through television genres and evaluated through current examples. Likewise, the effects of new media and active audiences on the content of cinema and documentaries are examined through current examples. Within the scope of this thesis, the effects of the active audience on the content of television and cinema were studied within the scope of new media.