Ödemiş (İzmir) ilçesinde yetiştirilen marabel ve marfona patates çeşitlerindeki polifenol oksidaz enziminin saflaştırılması ve karakterizasyonu
Characterization and purification of polyphenol oxidase enzyme from marabel and marfona potato varieties which are grown in Ödemiş (İzmir) district
- Tez No: 592991
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUDU DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Ziraat, Biochemistry, Biotechnology, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada Ödemiş (İzmir) ilçesinde yetiştirilen Marabel ve Marfona patates çeşitlerinden polifenol oksidaz (PPO) enzimi saflaştırılmış ve karakterize edilmiştir. Bu amaçla seçilen iki farklı patates çeşidinden PPO enzimlerinin Sepharose 4B-L-tirozin-p-aminobenzoik asit afinite jeli ile saflaştırılması yapılıp, saflaştırılma derecesi ve yüzde verimi belirlenmiştir. SDS-PAGE elektroforez jeliyle enzimlerin saflığının kontrolü yapılmıştır. Katekol substratı kullanılarak Marabel patatesindeki PPO enziminin optimum pH'ı 7 ve optimum sıcaklık değeri 20 ◦C ve Marfona patatesindeki PPO enziminin optimum pH'ı 7 ve optimum sıcaklık değeri 25◦C'de olarak tespit edilmiştir. Linewear-Burk grafiğinin denkleminden yararlanarak saflaştırılan patates polifenol oksidaz enzimlerinin KM ve Vmax değerleri belirlenmiştir. Saflaştırılan Marabel ve Marfona patates çeşitlerindeki PPO enzimlerinin optimum koşullarda KM ve Vmax değerleri sırası ile 5.4 mM, 769.23 U/mLdak ve 6.7 mM, 3333.33 U/mLdak olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, polyphenol oxidase (PPO) enzymes from Marabel and Marfona potato varieties grown in Ödemiş (İzmir) district were purified and characterized. PPO enzymes were purified from Sepharose 4B-L-tyrosine-p-aminobenzoic acid affinity gel from two potato varieties and the degree of purification and percentage yields were determined. The purity of the enzymes was checked by SDS-PAGE electrophoresis gel. Using the catechol substrate, the optimum pH value of PPO enzyme in Marabel was 7 and the optimum temperature value was 20 °C, and the optimum pH value of PPO enzyme in Marfona potatoes was 7 and the optimum temperature value was 25 °C. KM and Vmax values of purified polyphenol oxidase enzymes were determined using Linewear-Burk graph equation. KM and Vmax values of PPO enzymes in purified Marabel and Marfona potato varieties were determined at optimum conditions as 5.4 mM, 769.23 U/mLmin and 6.7 mM, 3333.33 U/mLmin, respectively.