Scarlet spur elma çeşidinde hasat zamanının belirlenmesi ve farklı depolama sistemlerinin meyve kalitesi üzerine etkileri
Determination of harvest date and effect of different storage systems on fruit quality of scarlet spur apple cultivar
  1. Tez No: 718982
  2. Yazar: CEMİLE EBRU ONURSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ KOYUNCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Isparta/Eğirdir koşullarında yetiştirilen Scarlet Spur elma çeşidinde optimum hasat zamanını belirlemek için tahmini hasat tarihinden 5 hafta önce başlayarak 8 hafta süreyle 7 gün aralıklarla meyve örnekleri alınmıştır. Bu örneklerde ağırlık, en-boy, nişasta içeriği, meyve eti sertliği, suda çözünebilir kuru madde (SÇKM), titre edilebilir asitlik (TEA), kabuk rengi ve solunum hızı ölçümleri yapılmıştır. Meyveler iki dönemde hasat edilerek normal (NA) ve kontrollü (KA) atmosfer koşullarında 0°C sıcaklık ve %90±5 oransal nemde muhafazaya alınmıştır. NA koşullarında muhafaza edilen meyvelerin yarısına 625 ppb dozunda 12 saat süreyle 1-Metilsiklopropen (1-MCP) uygulaması yapılmıştır. KA koşullarında depolama için %1 O2 + %3 CO2 ve %3 O2 + %4 CO2 ve dinamik kontrollü atmosfer (DKA) olmak üzere 3 farklı atmosfer bileşimi kullanılmıştır. DKA ortamında CO2 oranı %1 olarak ayarlanmış ve klorofil flüoresans sensörü aracılığıyla stres sinyalinin alındığı minimum O2 seviyesi belirlenmiştir. Soğukta muhafaza edilen ve 7 gün raf ömrü koşullarında (20°C sıcaklık ve %60±5 oransal nem) bekletilen meyvelerde belirli aralıklarla çeşitli kimyasal ve fiziksel analizler yapılmıştır. Scarlet Spur çeşidinin optimum hasat zamanındaki solunum hızının ortalama 5.5 mL CO2/kg s, sertlik değerinin ortalama 75 N, nişasta düzeyinin ise oluşturulan skalaya göre 5-6 seviyesinde olması gerektiği belirlenmiştir. Optimum hasatta NA ortamında 1-MCP uygulamasıyla Scarlet Spur elma çeşidinin 6 ay süreyle başarılı bir şekilde depolanabildiği görülmüştür. DKA ortamında minimum O2 seviyesinin %0.2 olduğu bulunmuş ve %0.3 güvenlik payı eklenerek %0.5 O2 seviyesinde depolama yapılmıştır. Kalite kriterlerini en iyi koruyan atmosfer bileşiminin DKA ortamı olduğu, bu ortam koşulunda meyvelerin 10 ay süreyle başarılı bir şekilde depolanabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to determine the optimum harvest time for Scarlet Spur apple cultivar grown in Isparta/Egirdir conditions, the fruit samples were picked up at 7 days intervals during 8 weeks starting from 5 weeks before the estimated harvest date. These samples were analyzed by the means of fruit weight, width-length development, starch content, fruit flesh firmness, soluble solid content (SSC), titratable acidity (TA), skin color and respiration rate. The fruit were harvested in two periods and stored under normal (NA) and controlled (CA) atmospheric conditions at 0°C temperature and 90±5% relative humidity. Half of the fruits kept under NA conditions were treated with 1-MCP at a dose of 625 ppb for 12 hours. For storage in CA conditions, 3 different atmosphere combinations were used: (1) 1% O2 + 3% CO2, (2) 3% O2 + 4% CO2 and (3) dynamic controlled atmosphere (DCA). For the DCA treatments; CO2 ratio was set to 1% and the minimum O2 level at which the stress signal was received was determined by the chlorophyll fluorescence sensor. Several chemical and physical analyzes were carried out at regular intervals on fruits that were stored in the cold and kept under 7-day shelf life conditions (20°C temperature and 60±5% relative humidity). It was determined that the optimum harvesting time of Scarlet Spur variety should have an average respiration rate of 5.5 mL CO2/kg s, an average hardness value of 75 N, and a starch level of 5-6 according to the scale generated. It has been observed that 1-MCP treated apple fruit can be stored successfully for 6 months in NA. The minimum oxygen level was found to be 0.2% in the DCA condition. Fruit were stored in low O2 atmosphere (0.5%) by adding a 0.3% safety margin. The best storage condition for apple fruit was DCA in terms of some quality criteria, and fruit could be successfully stored for 10 months in this condition.